ПРИШТИНА КРЕЋЕ У ОФАНЗИВУ: Лажна држава врши притисак на пет држава ЕУ да признају независност, Србија има кеца у рукаву
Председник скупштинског Одбора за КиМ Милован Дрецун упозорава да је Приштина већ почела да припрема кампању за пријем у чланство у неким организацијама
Приштину у Савет Европе може да угура само политичка комбинаторика, јер у правном и процедуралном оквиру та лажна држава нема шта да тражи у овој организацији, оцењује Грубјешићева.
БАЈДЕН ЗАХВАЛИО ЛАЖНОЈ ДРЖАВИ: Након дешавања у Авганистану председник Америке имао поруку за ТЗВ. КОСОВО
НЕМА ГДЕ ИГРА ДА СТАНЕ, А КОРОНА СЕ ШИРИ: Људи умиру, а сале за венчање препуне - полиција разбијала свадбе, писали и пријаве
МАСОВНО ТРОВАЊЕ ХРАНОМ У СЕЛУ КОД ПРИШТИНЕ: Медицинску помоћ затражило 18 особа
Приштинска власт, с премијером Аљбином Куртијем на челу, у наредним данима ће и званично погазити Вашингтонски споразум и кренути у лобирање за нова признавања косовске независности и пријем у чланство у неким међународним организацијама. То очекује и председник Александар Вучић, који је најавио да ће, у том случају, Србија узвратити и то тако што ће неке земље повлачити своја признања независног Косова.
- Приштина има повољну позицију Савета Европе и сигурно је да ће ићи на то да постане чланица те организације, за шта ће добити подршку многих европских земаља, али ће бити онемогућени у Интерполу и Унеску. Прва њихова званична кандидатура ће уследити у данима пред нама и то ће нама отворити простор и онда ћемо им показати да можемо да не седимо скрштених руку и да можемо да им узвратимо... Када крену у то, после неколико дана видеће да ће друге земље повлачити признања - изјавио је Вучић.
Председник скупштинског Одбора за КиМ Милован Дрецун упозорава да је Приштина већ почела да припрема кампању за пријем у чланство у неким организацијама.
- Уосталом, већ месецима се врши притисак на пет држава ЕУ које нису признале независност да то учине. Став САД је потпуно јасан, а то је да треба наставити с мораторијумом из Вашингтонског споразума. Међутим, видећемо да ли је политика Вашингтона искрена, јер ако Аљбин Курти и званично почне са аплицирањем, то значи да је добио подршку неких моћних земаља. Косово нема никакве шансе без подршке Америке, Турске и неких европских земаља - каже он.
Приштину у Савет Европе може да угура само политичка комбинаторика, јер у правном и процедуралном оквиру та лажна држава нема шта да тражи у овој организацији. Како за наш лист објашњава потпредседница Центра за спољну политику Сузана Грубјешић, за пријем у СЕ је неопходно испунити два предуслова - да је кандидат члан УН и да пријем подрже две трећине чланица Комитета министара СЕ.
- Парламентарна скупштина СЕ потврђује пријем са такође двотрећинском већином. Не видим начин за пријем Косова, јер би то представљало кршење Статута најстаријег заједничког политичког тела у Европи, основаног још 1949. Уколико Косово покуша да опет аплицира за чланство у Унеску и Интерполу, Србија има право да настави са дипломатском акцијом повлачења признања. Све то, нажалост, оптерећује наставак дијалога и постизање споразума о нормализацији односа, уз компромисно и одрживо решење које би било прихватљиво за све - оцењује наша саговорница и подсећа да је Албанија у новембру прошле године поднела захтев за пријем Косова у СЕ и да је већ тада прекршен Вашингтонски споразум.
Петковић у Бриселу и на састанку с Лајчаком
Директор Канцеларије за КиМ Петар Петковић боравиће данас и сутра у Бриселу на новом састанку техничког дијалога са Приштином, у којем посредује ЕУ. Петковић ће имати и одвојени састанак са специјалним представником ЕУ за дијалог Београда и Приштине Мирославом Лајчаком.