ЛАЗАНСКИ: Не може неко ко нема квалификације да коментарише новог министра одбране
Војни аналитичар Мирослав Лазански прокоментарисао кандидатуру Александра Вулина за министра одбране, као и српско наоружање
Војни аналитичар Александар Радић, говорећи о Александру Вулину као министру одбране, јуче је на једној телевизији изјавио је да је у питању "понижење" јер будући министар није служио војни рок. Питали смо ратног извештача и војног аналитичара Мирослава Лазанског, да прокоментарише ову изјаву.
-Чињеница је да ми већ неколико година немамо обавезно служење војске. У свим земљама у којима није обавезно служење војног рока оваква вест уопште не би уопште завређивала пажњу медија. Иако конзервативни део Србије воли да има министра одбране који има војни рок, непобитна чињеница је да чак шест америчких министара одбране није ишло у војску. Тренутни министри Италије, Немачке, Шпаније и Француске нису служили војни рок и то их не спречава да успешно руководе министарствима одбране.
Александар Вулин се доказао као министар рада, запошљавања и социјалне политике, када је Србија постала главна вест у свим светским медијима, због свог одличног односа према мигрантској кризи, тако да је његова менаџерска способност оно што се рачуна и што је најбитније за било које министарство.
- Ово је политизација целе приче. Свако ко даје одређене изјаве о некоме, тај мора бити јако добро квалификован у својој области, не само формално него и на други начин, да би био аргументован и да има ту врсту компетенције. Не може неко ко нема квалификације да коментарише новог министра одбране. Неко ко хоће да дискутује о томе, мора да има неко формално образовање, као и искуство у тој области, да би његови аргументи били валидни. Зато је ово потпуно нерелевантна изјава, која нема никакву тежину.
-Војска купује оно што је оперативним планом развоја и евентуалним проценама развоја ситуације око нас потребно. Како може да зна шта је потребно, неко ко није члан Генералштаба?
-Сајам наоружања никако није локалног карактера, јер је дошло преко 40 страних излагача, укључујући и кинеску војну индустрију, сајам је нешто што Србији треба. А чињеница да су највећи штандови били домаћи, је логична јер је Србија домаћин. Сваки сајам у свету је пре свега сајам домаће индустрије. Војни сајам је изложба њених војних достигнућа у области наменске индустрије, а онда и других држава. СДПР је најзаступљенији на сајму јер је ово Србија, а не Сингапур.
-Тако може да се набавка хрватског наоружања да се схвати као претња Србији, онда румунско наоружавање са Ф-16 исто као претња Србији. Шта то значи, може да се протумачи? Ја могу да узмем нож и да кажем да ћу да убодем првог комшију, а могу и да одсечем кришку хлеба и да однесем том комшији. То су погрешни приступи. Оружје само по себи не одређује своју намену, већ онај који га користи.