Мадрид не одступа ни за педаљ: Лажна држава Косово избачена из Стратегије проширења ЕУ
Шпанија сигурно неће мењати своју позицију
Шпанија се одлучно противи било каквом виду назнака државности у помињању Косова на његовом путу ка ЕУ, тако да су европском врху, који разматра нову Стратегију проширења, упутили не само једну писану примедбу, као што се помињало претходних дана, већ много више протестних докумената.
Прочитајте и:
Министарство спољних послова Шпаније наводи за "Новости" да је Мадрид чврст у својим принципима и да не намерава да одступи ни за педаљ.
- Став Шпаније о непризнавању једнострано проглашене декларације о независности Косова је заснован на одбрани принципа територијалног интегритета држава, поштовању међународног права и владавине права - рекли су за "Новости" у служби за односе са јавношћу Министарства спољних послова Шпаније.
Приштина се налази у незавидној ситуацији кад је реч о чланству у ЕУ јер Мадрид сигурно неће мењати своју позицију. Неопходни консензус ће сигурно изостати ако у Бриселу покушају да прогурају независност Косова у било ком облику. Тако, фактички, Косово може у ЕУ једино као регион под посебном управом, с другачијим календаром, али, правно, у саставу Србије!
Косовским властима не би помогло ни када би их сви други признали. Кад би, теоретски посматрано, то, чак урадио и Београд, што се свакако неће догодити, Шпанија не би попустила!
- Немамо ништа против те територије и њеног становништва и задржавамо конструктиван став у свим форумима, пре свега унутар ЕУ, све док се поштују одређени принципи. У том смислу, Шпанија је увек подржавала дијалог између Београда и Приштине под окриљем ЕУ - поручују из шпанског МСП.
Ситуација са Каталонијом трајно је учврстила однос Шпаније према косовском питању. Мадрид не жели ни да чује за било какве преседане, јер би то онда, између осталог, могли да искористе и неки њени региони.
Приштински дневник Коха диторе раније је објавио да је, само недељу дана пре усвајања Стратегије проширења за земље Западног Балкана 6. фебруара, Шпанија на колегијуму комесара у Стразбуру поново довела у питање не само Стратегију већ и цео процес, због оштрог противљења у вези с укључивањем Косова у било какав процес.
Шпанија је наводно Европској комисији у "нон-пејпер" форми навела да се противи коришћењу термина WB6 (скраћеница за шест земаља Западног Балкана) и нагласила да "Косово није део процеса проширења".