МИНИСТАР ВУЛИН ЗАХВАЛИО КИПРУ: Снажна, одлучна и исправна политика по питању непризнавања лажне државе Косово
Министар Вулин захвалио се Кипру на снажној, одлучној и исправној политици коју та држава има када је у питању однос према "лажној држави Косово".
Министар унутрашњих послова Александар Вулин и министар унутрашњих послова Кипра Никос Нурис потписали су данас у Београду Споразум између Владе Републике Србије и Владе Републике Кипра о сарадњи у области заштите од катастрофа.
ДА ЈЕ ДОЧЕКАО ПРЕСУДУ, МИЛОШЕВИЋ БИ БИО ОСЛОБОЂЕН? Британски професор заледио Западне силе, о његовом коментару бруји цео свет
ГОТОВИНИ ГЛЕДАЛИ КРОЗ ПРСТЕ, СТАНИШИЋУ СТАВЉАЛИ НА ТЕРЕТ : Судије мењале правила у ходу у покушају да осуде Србију
ПРЕДСЕДНИК СРБИЈЕ САСТАО СЕ СА ПЕТРУШЕВИМ: Кључни разговори пред Вучићем - нова улагања у пољопривреду (ФОТО)
По потписивању Споразума, министар Вулин захвалио се Кипру на снажној, одлучној и исправној политици коју та држава има када је у питању однос према "лажној држави Косово".
- Још једном сам добио чврсто уверавање да Кипар неће мењати своју позицију по питању непризнавања лажне државе Косово и то је велико охрабрење за нас - истакао је министар Вулин који се Кипру захвалио и на позицији коју је та земља имала приликом покушаја Приштине да постане пуноправни члан Интерпола.
Министар је рекао да се глас Кипра чује и на форумима где наше земље нема и нагласио да Србији много значи то што зна да има сигурног и искреног пријатеља који увек заступа њене интересе.
Србија ће, како је истакао министар Вулин, увек подржавати своје пријатеље са Кипра, разумети њихову позицију и тамо где постоји глас Србије говорити у складу са потребама и интересима Кипра.
Министар Вулин и министар Нурис разговарали су и о проблему ирегуларних миграција, а министар Вулин је нагласио да ни Србија ни Кипар нису изазвали и покренули мигрантску кризу и да је ове две земље не могу ни решити.
- Србија од 2015. године, када је мигрантска криза почела тражи од Европске уније да изађе са јединственом политиком, без које се она неће успорити, а камоли решити - рекао је министар Вулин, истакавши да Србија тренутно на својој територији има око 5.000 миграната, а Кипар 36.000, што је око четири одсто укупне популације ове земље.
- То је забрињавајуће и Европска унија би морала да обрати више пажње на то што се дешава на Кипру - оценио је министар Вулин.
Говорећи о потписаном споразуму, министар Вулин је нагласио да професионалци две земље могу много да науче једини од других, због чега је договорена размена експертских тимова, не само када су у питању обуке у области реаговања и умањења последица природних катастрофа, већ и када је у питању контрола граница и борба против ирегуларних миграција.
Министар Нурис истакао је да Кипар стоји уз Србију и поштује братске односе два народа који су засновани на чврстим везама које почивају на пријатељству.
Министар Нурис је нагласио да је са министром Вулином имао продуктиван разговор, на коме су договорене конкретне активности које за циљ имају јачање сарадње између две земље и њихових полиција.
- Потписивањем овога споразума омогућиће се пружање међусобне помоћи између Србије и Кипра у случају катастрофа и активности у области заштите и спасавања. Такође, биће омогућена и размена експерата, стручних знања, мишљења, техничко технолошких сазнања, као и размена на плану образовања, обуке и опреме - прецизирао је министар Нурис.
Говорећи о ирегуларним миграцијама, министар Нурис је навео да Кипар у последњих неколико година доживљава систематски долазак великог броја ирегуларних миграната.
- Седамдесет одсто таквих ирегуларних миграната долази из Турске, преко дела кипарске територије који није под ефективном контролом кипарских снага. Само у периоду од јануара до маја ове године имали смо 4.000 нерегуларних прелазака зелене линије, толико лица је поднело захтев за азил и сви су били сиријске националности - рекао је министар Нурис.
Како је нагласио, Кипар као чланица Европске уније има чврст став који је заузео током преговора са осталим државама чланицама ЕУ када је реч о новом пакту о миграцијама и азилу.
- Треба да се успостави Централни механизам враћања ирегуларних миграната и њиме да руководи Европска комисија. Драго ми је што сам чуо да и српска влада подржава овај став и овај наш захтев - закључио је министар Нурис, који је позвао министра Вулина да посети Кипар.
Министар Вулин и министар Нурис, у склопу посете делегације Министарства унутрашњих послова Кипра Србији, обишли су и Ватрогасно-спасилачку бригаду Београд, где су се упознали са методама рада и опремом коју користе српски ватрогасци-спасиоци.