Министар напокон открио све: Антић први пут отворено о минихидроелектранама!
Са министром рударства и енергетике, Александаром Антићем, разговарали смо о минихидроелектранама, о електричним аутомобилима, о обновљивим изворима енергије
- Кад је енергетика у питању увек постоје неке оцене дела јавности које коментаришу малтене све изворе енергије. Једнима смета ветропарк јер омета популацију и путању птица, другима сметају пројекти из биомасе, трећима сметају мини хидроелектране. Све то треба објективно сагледати. Врло је комплексно водити министарство енергетике јер, пре свега, оно мора да избалансира све те утицаје и да води једну одговорну енергетску политику земље. Ми кад бисмо реаговали на сваку врсту кампање или притиска, ми малтене не бисмо производили енергију. Ми покушавамо да обезбедимо да се Србија развија, јер да би се она економски развијала она мора да обезбеди неопходне количине енергије за грађане и привреду, и мислим да ми то чинимо веома добро. Унапређујемо термо секторе и достижемо стандарде везане за емисију индустријских гасова а са друге стране развијамо велики број пројеката из обновљивих извора енергије. Ми смо пре месец-два пустили у промет до сад највећи ветропарк изграђен у Србији а до краја године очекујемо додатна ветропосторјења. Ових дана у медијима кружи доста чланака о мини хидроелектранама и по том питању морам да кажем да сам ја пре пар година био на удару одређених медија зашто у Србији не радимо више пројеката везаних за мини хидроелектране. Ту има мало одређених кампања које не желим да коментаришем. Мини хидроелектране могу да се израде само уколико постоје сагласности водних услова и утицаја на животну средину. Тако да где год те мини хидроелектране имају те услове и не стварају проблеме по животну средину, ту ће се градити. Тако да ја ту не видим ниједно отворено питање, већ само медијске кампање – објашњава Антић и наглашава шта је значај мини хидроелектрана:
- Мини хидроелектрана не троши воду за производњу електричне енергије, већ вода уђе, заврти турбину и затим иста та количина воде изађе. Ја уважавам забринутост и локалне интересе али не треба да подлегнемо мишљењу да нам мини хидроелектране узимају реке.
На питање да ли Србија има капацитета и жеље да уради нешто попут Данске или Костарике да стопроцентно производи електричну енергију из обновљивих извора, Антић каже:
- То су дугорочни процеси. Једног дана ће се цео свет пробудити на планети где ће укупна енергија бити произведена из обловљивих извора. Залихе свих енергенета, пре свега оних фосилних, имају свој рок. За све је потребно време. Ми пратимо све трендове али се трудимо да водимо једну одговорну енергетску политику у складу са економско-социјалним стањем у Србији. Цена електричне енергије у Србији је најнижа у Европи. Ту електричну енергију производи ЕПС.
Свуда у свету је тренутно тренд да се дају одређене субвенције за куповину електричних аутомобила. Антић је најавио да ће и Србија размишљати у том правцу, али да нам је приоритет да се са производњом тих аутомобила крене у Србији.
- Електрични аутомобили, без икакве сумње, представљају будућност. Наравно, не тако драматично блиску будућност. И то је један процес који ће ићи постепено и који, без икакве сумње, треба да буде сегмент одређених подстицаја. Нема сумње да различити државни органи то питање разматрају, али пре свега у правцу будућности. Кад бисмо успели да изградимо фабрику за изградњу електричних аутомобила, то би била феноменална ствар за будућност Србије. То је један од најзначајнијих праваца којима ћемо се, као влада, бавити у наредном периоду – закључује Антић.