Мождани удар У Србији је на ДРУГОМ МЕСТУ као узрок смрти: Од почетка године 109 људи умрло због шлога
Подаци су више него забрињавајући
На Неурологији Опште болнице у Ваљеву од почетка године збринуто је и лечено 406 пацијената који су доживели мождани удар. У првих девет месеци, од шлога је умрло 109 људи, од којих 29 у првих 48 сати од пријема у болницу.
Српски туризам у УСПОНУ: Страних туриста све више, а у Србији највише обожавају ОВУ ДЕСТИНАЦИЈУ
Како изгледа сеанса код Јеленине свекрве: Комшије описале детаље до сада непознате јавности
У Србији, мождани удар је на другом месту као узрок смрти, а борба против овог обољења почиње превентивом. Међу факторе ризика на које не може да се утиче убрајају се старост - после 55 године дуплира се могућност за добијање можданог удара, те наследни фактор.
Од оних које задеси мождани удар, свега половина врати се нормалним активностима, а 30 процената остаје доживотно зависно од туђе помоћи.
- Житељи Колубарског округа уклапају се у светску статистику, с тим што је на овим просторима уочена неумереност у исхрани, што је један од фактора ризика за мождани удар. Наступа период када се узима слана и масна храна, уз физичку неактивност, тако да ће до краја године и број оболелих бити повећан - каже др Горан Митровић, неуролог Опште болнице у Ваљеву.
Како каже др Митровић, све више је пацијената од 35 од 45 година, са дијагнозом можданог удара, који нису имали факторе ризика. Врло млади добијају веома тешке мождане ударе.
- У односу на прошлу годину, смртност је смањена са 30 на 26 процената, захваљујући пре свега савременом ЦТ скенеру и примени одговарајуће тромболитичке терапије - закључује неуролог Опште болнице у Ваљеву.
Ризици
Фактори на које се може утицати су повишен крвни притисак, шећерна болест, аритмија, претерана употреба алкохола, гојазност, физичка неактивност, а они за 50 одсто повећавају ризик за оболевање од церебро-васкуларних болести.