Најважнији у дипломатској офанзиви Србије: Шта држави доноси састанак Вучића и Меркелове
Сусрет у петак у Берлину
Најважнији састанак у оквиру председникове "дипломатске офанзиве" за решавање косовског питања заказан је за петак када ће се Вучић састати са немачком канцеларком Ангелом Меркел, управо у Немачкој. Шта ће поручити Берлин и који ће бити наш одговор?
Прочитајте и:
Да се уистину ради о дипломатској офанзиви потврђује председникова агенда: у само месец дана очекују се билатерални састанци са председником Француске Емануелом Макроном и његовим министром спољних послова, председницима Бугарске и Белгије, посета БиХ, потенцијални састанак са Колиндом Грабар Китаровић, посета политичких и привредних представника немачке покрајине Баден-Виртемберг Београду и, коначно, нови сусрет са Федериком Могерини. Ипак, кључна етапа дипломатског пута је, без сумње је она која води у Берлин, у кабинет најмоћније европске канцеларке.
Позив који је Ангела Меркел упутила председнику Вучићу – други у последња два месеца – охрабрујући је знак сматра бивши амбасадор Србије у Берлину Милован Божиновић и објашњава да он пружа могућност да се дијалог помери са мртве тачке.
- У тој процени је наша власт сигурно у праву – каже Божиновић.
Он верује да је, у ситуацији у којој је дијалог евидентно у кризи, потребно да значајне земље нешто учине, да приближе београд и приштину и погурају ствари. Стога, како се претпоставља, Вучић и иде у Берлин код канцеларке да провери шта се још може обезбедити.
Вулин о положају Србије: Вучић ће успети да се избори за Косово
Председник Центра за проучавање глобализације Дејан Милетић указује на други битан моменат, а то је да су Меркел и председник Србије изградили кредибилан однос поверења, који може позитивно утицати на решавање изазова на Балкану. Милетић, међутим, не верује да од Немачке односно сусрета Меркел – Вучић можемо очекивати трајно решење, већ само боље разумевање српске ситуације и стварање услова да се у догледном року ствари реше.
- Треба имати у виду да немачка политика има једну константу, те да та константа није у складу са компромисима које Србија тражи како би изградила трајно решење на Балкану – примећује Милетић.
Да и Вашингтон дели осећај Берлина мисли и Едвард Џозеф, професор америчког Универзитета "Џонс Хопкинс" који указује да за Вашингтон "статус кво" није решење, а на питање да ли САД имају амбицију да се питање Косова реши ове године одговара да је "очигледно да ће Косово бити питање број један између Вашингтона и Београда".
- Вашингтону је јасно да дијалог који води Европска унија у Бриселу очигледно неће функционисати. То је коначно постало јасно и европским партнерима, међу којима је сазрело мишељење да дијалог Београда и Приштине у Бриселу не даје и неће давати резултате, те да се мора погурати – казао је Џозеф.
Шта остаје српској страни? Не треба заборавити да ће до краја месеца председник Вучић изнети своју платформу за решавање косовског питања. Како је већ рекао, вага између две опције од којих је једна замрзнути конфликт. У међувремену, Приштина убрзано ради на припремању Заједнице српских општина, ал без туторства Вашингтона и Брисела албански лидери кроје своју визију практично без српског утицаја.