Након земљотреса у Црној Гори огласио се Сеизмолошки завод: Опасност од потреса у Србији је ОЗБИЉНА, ови градови су најугроженији
Пратите савете надлежних служби
Земљотрес јачине 5,5 степени Рихтерове скале којије погодио Црну Гору прошле недеље, потресао је и Београд, а након што што се последњих дана тресло тло у готово целом региону, сеизмолози су упозорили да је и Србија у опасности од разорних земљотреса.
Прочитајте и:
- Реална опасност од потреса постоји, они се могу десити за сто година, а могу и већ данас. Ми радимо процену, а не предвиђање. Дакле, на основу проучавања и наше процене, ми издајемо упозорења који су региони угрожени- за портал SrbijaDanas.com је рекао Бранко Драгичевић из Сеизмолошког завода Србије.
Бомбастичне најаве "земљотрес ће се десити тачно тог дана" нису реалне, јер је сеизмологија наука која проучаваја и истражује тло, а не бави се прорицањем. Оно што сеизмолози могу да предвиде је које подручје је угрожено и то само на основу испитивања која су рађена.
Најјачи земљотреси у Србији
Горњи Милановац (5,9 степени Рихтерове скале), Копаоник (5,9), Лазаревац (6,7), Мионицу (5,6),Краљево (5,5), Витину (5,4), Гњилане (5,2), Голубац (5), Рековац (5), Зрењанин (5), Трстеник (5), Крагујевац (4,9), Чачак (4,6), Крушевац (4,7) и Крупањ (4,5).
Према карти сеизмичког Хазарда која се може наћи на сајту Сеизмичког савеза, најугроженија је регија у коју спадају Свилајнац, Деспотовац, Ћуприја, Параћин и у случају потреса, ту би била највећа штета. То је тзв. "зона 9" која је на карти означена као најкритичнија.
Процену у случају евентуалног потреса Сеизмолошки савез не може да изда, јер је то ван њихове надлежности.
- Гледа се пре свега стање објеката, материјал од ког су зграде направљене, где се налазе. Много је ту ставки, али свакако излази из оквира наше надлежности, па би и такве прогнозе спадале у нагађање- рекао је он и додао да је опасност од потреса на снази и да је опрез неопходан!
Према подацима у Србији се годишње региструје око 1.500 земљотреса и још 2.500 из ближег окружења, али многе од њих човек не може да осети, већ их виде само инструменти.
Ако дође до евакуације
- Обуците се што боље у односу на временске прилике и обујте прикладну обућу
- Идите путним правцима које су надлежне службе одредиле.
- Слушајте радио и телевизију, како бисте били у току са најновијим инструкцијама и обавезно пратите савете и инструкције надлежних служби.
Како се понашати у случају земљотреса
Током земљотреса
Ако сте у затвореном, останите унутар куће, јер није безбедно да излазите када је могуће рушење. Потражите заклон испод масивног намештаја попут кревета, стола или испод штокова врата. Склоните се што даље од прозора, полица и висећих елемената који могу да падну и да вас повреде. Ако сте напољу, не улазите унутра, већ се склоните даље од зиданих обеката и далековода.
Ако сте у возилу, избегавајте мостове, тунеле, подземне пролазе и зграде, јер све то може да се срушина вас. Паркирајте се негде где нећете блокирати пролаз. Останите у свом возилу. Уколико сте у аутобусу, останите на свом седишту докле год се аутобус не заустави.
После земљотреса
- Затворите довод гаса и главни вентил за воду и искључите главни осигурач електричне енергије.
- Окупите чланове породице који су били у објекту и кућне љубимце.
- Проверите опасност од рушења раздрманих делова објекта, попут намештаја, зида, степеница итд.
- Будите спремни на накнадне потресе. Када напуштате објекат, понесите лични, односно, породични комплет за несреће