НЕ ОДУСТАЈУ ОД ПРОВОКАЦИЈА: Албанци са југа централне Србије траже права као Срби на КиМ!
Тврде да су "жртве" неслагања Београда и Приштине
Скупштина албанских одборника, три општине југа централне Србије, усвојила је данас "Политичку декларацију", којом тражи од привремених косовских институција и власти у Београду да у дијалог о нормализацији односа буде укључен и, како кажу, политички статус Албанаца из Бујановца, Прешева и Медвеђе, територије коју они називају "Прешевска долина".
Прочитајте и:
- Вучић честитао Макрону национални дан Француске: Слобода, једнакост и братство јесу трајне вредности и универзални узори!
- Зашто КЗК није испоштовала пресуду Управног суда и несумњиво утврдила чињенице везане за ЕПС Дистрибуцију
- Љајић о решењу за Косово: Време је да се изађе са предлозима, али многи калкулишу
То решење они виде применом, како кажу, принципа реципроцитета са правима Срба на северу тзв.Републике Косова, стоји, између осталог, у том документу.
Они сматрају да без решавања права Албанаца у "Прешевској долини" не може, како кажу, бити стварне нормализације односа Београда и Приштине.
Траже и да их у бриселском дијалогу заступа председник привремених косовских институција Хашим Тачи, наводи се у декларацији која је подељена медијима након скупштине албанских одборника у Бујановцу.
Они заправо траже да руководство привремених косовских институција, Тачи, чији легитимитет у дијалогу оспорава косовска опозиција, и Рамуш Харадинај, буду заступници њихових интереса у Бриселу, који би им, како сматрају, обезбедили исто "оно што Србија тражи за српску мањину на Косову и Метохији.
Албанци југа централне Србије тврде да су мањина која је у Србији највише дискримисана и да су наводно "жртва" неслагања Београда и Приштине.
Судећи према ранијим изјавама албанских одборника, захтев да им се обезбеде подједнака права која имају Срби на северу Косова, Албанци тзв. "Прешевске долине" очекују да буду укључени на високе позиције у Влади Србије.
Тако је на данашњој скупштину усвојен и закључак којим они траже "пуну реализацију колективних права Албанаца у складу са, како наводе, највишим стандарима предвиђеним међународним документима УН, ЕУ и Савета Европе и "добром праксом Оландских острва, Јужог Тирола и Косова".
Такође траже и суштинско повећање континуираног мониторинга од међународне заједнице ради, како наводе, реалне процене положаја Албанаца "Прешевске долине".