Непостојећи грађани Србије: Које год кривично дело учинили, нико им ништа не може јер немају документа!
Често су на мети трговаца људима.
По незваничним подацима из 2004. године око 30.000 људи у Србији, углавном Рома, је било без личних докумената, а око 6.500 није било уписано ни у матичну књигу рођених, што их је чинило правно невидљивима. Данас је та бројка знатно мања.
За 40 дана изречено 1.300 хитних мера против насилника
ОПСАДНО СТАЊЕ НА ЗАКИНТОСУ: Србима забрањен улазак у кафић у ком је убијен Бакари
Због непостојања писаног трага о њима, не могу да се лече, школују, гласају. Посебан проблем, ако не и највећи представља могућност да се у таквом случају догоди убиство.
Они и као жртве, а и у случају да почине убиство не могу бити пронађени, јер ти људи правно не постоје. Особе без личних докумената су много чешће на мети трговаца људима.
УНХЦР у сарадњи са државом Србијом и заштитником грађана, већ годинама ради на решавању проблема ромских дивљих насеља и документовању ових људи, којима је досад обезбеђено више од 25.000 докумената.
- Апатридија - проблем особа без држављанства, је велики проблем који има озбиљне последице по животе људи јер онемогућава добијање докумената и ограничава приступ радним местима и здравственој заштити, као и поштовање основних људских права - рекао је Давор Рако, правни саветник УНХЦР-а у Србији.
Изменом Закона о ванпарничном поступку, грађанима с правне маргине омогућено је да на суду докажу идентитет и упишу се у матичне књиге, што је знатно олакшало потупак стицања докумената.
Матичари су обавезни да прихвате сваки захтев за упис у матичне књиге, а када немају доказ да је неко рођен одређеног датума на одређеном месту, упућују странке на суд да уз помоћ сведока, у ванпарничном поступку, докажу да постоје.
- Свима који немају исправе потребне за упис у матичну књигу рођених омогућено је да пред судом докажу свој статус и на основу одлуке суда остваре право уписа у матичну књигу, а сви људи без докумената ослобођени су било каквих трошкова - објаснио је Рако.
По незваничним подацима УНХЦР-а у Србији је сада око 3.000 људи без докумената, а надају се да ће у наредном периоду и овај проблем бити решен.
- Тренутно по нашој процени око 2.300 људи су невидљиви и то су углавном Роми. Спорно је што ромска деца по рођењу не могу бити уписана ако родитељи немају документа и тренутно радимо на решавању тог проблема. Али у односу на број из 2004. године када је било више од 30.000 људи без докумената, ово је изузетан напредак. Србија може послужити као пример осталим земљама света за решавање овог проблема - закључио је Давор Рако.
У Републичком заводу за статистику су нам рекли да не располажу подацима о броју становника без докумената и да би се то евентуално могло применити у неком од наредних пописа становништва.