НИЈЕ ГОТОВО И НИЈЕ ДОБРО! Србији следује још топлотних таласа, ЕВО ДО КАД!
Пакао на земљи
Осим што ће до краја августа бити веома топло, према дугорочној прогнози очекује се и да ће јесен бити топла, са великим бројем готово летњих дана.
ПРЕОКРЕТ ВРЕМЕНА! Стижу нам НЕПОГОДЕ, ОЛУЈНИ ВЕТАР И ГРАД
Метеоролог Недељко Тодоровић из РХМЗ-а изјавио је да су у метеорологији уобичајене смене периода топлијих и свежијих лета и да је то принцип који се понавља вековима. Ти периоди, оцењује Тодоровић, просечно трају око 35 година.
Спремни сте за ПАКАО, а за ОВАЈ ШОК? Ево какво нас време очекује за ВИКЕНД!
- А ако је за утеху, при крају смо периода чешћих појава топлијих лета, који је почео 1986. године, а процењује се да ће трајати до 2021. године. Анализе указују да ће од почетка треће деценије овог века поново уследити тридесетпетогодишњи период свежијих лета - каже Тодоровић.
Средња максимална температура биће до 20 степени Целзијуса, прогноза је сектора за климатске и биометеролошке прогнозе у Републичком хидрометеоролошком заводу.
Последице климатских промена
Међутим, када се изузму прогнозе и циклуси, обичном човеку се ипак чини да се са климом нешто дешава. Нарочито када се сетимо недавних пожара у Црној Гори и Хрватској, а у исто време поплава у Грчкој.
- Људи који се баве климатологијом, од 80-их година упозоравају да ће почетком 21. века последице климатских промена бити видљиве и голим оком и неће бити потребне софистициране научне анализе да се види да се са климом дешава нешто неуобичајено - изјавио је Владимир Ђурђевић, доцент на Институту за метеорологију Физичког факултета у Београду.
У Србији средином прошлог века, каже, топлотни таласи дешавали су се тек једанпут у две године, а данас се дешавају чак три до четири пута годишње.
- Постоје године када их је мање или више, али у просеку их има дупло више него што их је било - каже Ђурђевић.
Пораст средње глобалне температуре
Средња глобална темпереатура је порасла за један степен Целзијусов услед превеликог испуштања угљен-диоксида у последњих 150 година, објашњава, и иако то не звучи много, то је главни узрок поплава, пожара, бујица, дуготрајних суша и јаких летњих олуја.
- Пластичније објашњено, да није дошло до пораста средње глобалне температуре за један степен, ми бисмо сада имали дупло мање топлотних таласа. Ако их имамо два, ми бисмо имали један, ако их имамо четири, имали бисмо два - каже Ђурђевић.
Оно што је посебно застрашујуће, јесте упозорење да би у будућности ситуација могла бити још гора, ида топлотних таласа и суша буде још више.
Он ситацију пореди са оном из 2012. године, најтополијим летом код нас од када се раде мерања.
Такво стање из 2012, према његовим речима, може да постане нека врста нормале после 2050. године.
- Свака година би у просеку изгледала као 2012, то би тада било нормално стање, а било би година које би биле још екстремније - упозорава он.