Никако да се договоре: ОДЛОЖЕН нови Устав Српске православне цркве
Владике ће лакше договорити око других измена него око начина избора патријарха
Владике СПЦ поделиле су се на почетку мајског сабора око предлога новог црквеног устава, па ће измена овог документа највероватније бити пролонгирана за следећу годину.
Прочитајте и :
Како је нашем листу рекао добро обавештени извор из самог врха Цркве, струју која заговара усвајање нових правила, а пре свега оног о промени начина избора патријарха предводи митрополит Амфилохије, који је и био на челу комисије за измену Устава СПЦ.
С друге стране, велика група владика озбиљно је резервисана према идеји да се укине жреб и све препусти гласању јер би, сматрају они, тако био отворен пут за лобирање и нечасне игре међу епископима.
Овој другој струји ближи је и патријарх Иринеј, па је јасно да ће се између њега и Амфилохија ломити копља по овом питању.
- Не треба никако занемарити ни утицај владике бачког Иринеја јер, на коју он страну стане, та ће однети превагу. Ипак, за сада је најизвесније да ће питање уставних измена бити пролонгирано за следећу годину не би ли некако био нађен компромис - каже саговорник нашег листа.
Да подсетимо, према предлогу црквене комисије за промену Устава СПЦ, патријарх би се бирао између владика по принципу тајног гласања, уз обавезну двотрећинску већину.
Најспорније у новом уставу
1. Начин избор патријарха
2. Промена назива СПЦ
3. Нова организациона структура
Ипак, ако та већина после два круга гласања не би могла да буде постигнута, у трећем кругу би важила проста већина, дакле 50 одсто гласова плус један. С друге стране, досадашња пракса предвиђа такозвани апостолски жреб, односно насумични избор једне од три коверте са именима кандидата.
Предлог који је усвојила Амфилохијева комисија подразумева, такође, и да поглавар СПЦ не носи титулу патријарх српски, већ архиепископ пећки, митрополит београдско-карловачки и патријарх српских и поморских земаља.
Нема сагласности патријарха Иринеја и митрополита Амфилохија, став владике бачког Иринеја могао би да пресуди
Нови документ мења и сам назив Цркве у Српска православна црква - Пећка патријаршија, док се по питању територијалне организације предвиђа велика промена уздизањем 13 постојећих епископија на ниво митрополија.
Владике ће лакше договорити око других измена него око начина избора патријарха.
- Мислим да ће управо због ове тачке и бити одложено усвајање поменутих измена. Патријарх се бира жребом већ пола века и то се показало као добра брана пред покушајима да се држава умеша у избор човека који ће водити Цркву. Они који заговарају да се ништа не мења управо ту чињеницу истичу као највећи адут.