"НИСМО НАМЕРНО, БОМБЕ "ПРОМАШИЛЕ" ЦИЉ": 7 маја 1999 године НАТО у Нишу убио 16 и ранио 70 људи (ВИДЕО)
На данашњи дан 1999. године од касетних бомби којим је НАТО бомбардовао Ниш, погинуло је 16 цивила а више од 70 је рањено.
7. маја 1999. године од касетних бомби, забрањених према женевским конвенцијама за нападе и на војне циљеве, избачених нешто пре поднева из авиона НАТО искључиво на цивилне циљеве, стамбене зграде и улице у близини главне градске пијаце и Клиничког центра у строгом центру Ниша, погинуло је 16 цивила а више од 70 је рањено.
Петровић: Ђиласов потрчко Марко Бастаћ се опет побио са грађевинским знаком
"Наставићу да упозоравам јавност на Ђиласа" ОДРЖАНО СУЂЕЊЕ ПО ТУЖБИ БИВШЕГ ГРАДОНАЧЕЛНИКА ПРОТИВ ВЕСИЋА
ПРОТЕСТ ПРОТИВ "ТИРАНИЈЕ": Шабац устао против градоначелника Зеленовића! (ФОТО)
Током 7. маја 1999. у времену од 11.30 и 11.40 часова НАТО је наводно извршио напад са два контејнера касетних бомби (са око 100—150 бомби по контејнеру) на Нишки аеродром (војни циљ), који се налази на крају града, али су бомбе "промашиле“ циљ и пале унутар ширег центра града. Касетне бомбе разасуте су из два контејнера, ношене ветром, пале су на три локације у централном делу града, које су од аеродрома удаљене више од 3—5 километара.
Извештаји говоре да је од експлозије касетних бомби 7. маја 1999. на три локације у Нишу погинуло 15 цивила, тешке повреде задобило 8 цивила, лакше повреде задобило 11 цивила, оштећено 120 стамбених објеката, уништено 47 а оштећено 15 путничких аутомобила.
Тадашњи градоначелник Ниша изјавио је:
- Нема никаквог војног циља унутар више километра одатле... Касетне бомбе погодиле су пијацу, зграде у околини изгледају као швајцарски сир... ракете су погодиле патолошки центар, паркинг и околне зграде... Видео сам мртвог човека који је носио торбу са луком унутра.
Сутрадан, 8. маја, генерални секретар НАТО-а, Хавијер Солана, потврдио је одговорност НАТО-а за напад, изјавом да је "НАТО потврдио да је оштећење пијаце и клинике проузроковало НАТО оружје које је промашило циљ“. Према изворима из војске САД, контејнер касетне бомбе ЦБУ-87 није се отворио изнад циља него убрзо након избацивања из авиона, због чега је субмуниција пала на друге циљеве унутар града. Касетне бомбе је избацио холандски Ф-16.
Након овог напада Холанђани су прекинули да користе касетне бомбе током бомбардовања, што није био случај са другим чланицама НАТО пакта. Авиони британског Краљевског ваздухопловства су и након овог случаја наставили да користе касетне бомбе. Хуман Rights Watch je осудио напад и упозорио да касетне бобме не смеју да се користе приликом напада на урбана насеља због густине насељености подручја. Амнести интернашонал је објавио да НАТО није предузео мере опреза и да је прекршио забрану несразмерног напада.
СТАБИЛНОСТ ЗЕМЉЕ, МОТИВИСАНИ СТРУЧЊАЦИ...Ово су разлози који су пресудили да немачки авио-гигант инвестира у Србију
ЗА ЧАСТ И ОТАЏБИНУ ГРМЕЋЕ У НИШУ! Када их видите, следиће вам се крв у жилама! (ВИДЕО)
Вучић са делегацијом кинеске компаније Шињу: ИНВЕСТИЦИЈЕ ВРЕДНЕ ВИШЕ МИЛИЈАРДИ ЕВРА
Касетне бомбе на Ниш бачене су и 12. маја 1999. године на насеље Дуваниште, при чему је повређено 11 особа. На Ниш је током бомбардовања укупно бачено 36 товара касетних бомби.