ВИСОКО СВЕШТЕНСТВО У ТРЦИ ЗА МЕСТО ПАТРИЈАРХА: Владике СПЦ се окупљају у Београду на Сабору 18. фебруара!
Свега петнаестак дана остало је до Светог архијерејског сабора СПЦ на ком ће бити изабран нови патријарх, а већина епископа ових дана има само једну преокупацију - сачувати се од короне!
Да не би, због заразе морали да изостану са скупа у Патријаршији који је заказан за 18. фебруар и пропусте прилику да лично гласају, али и да буду бирани, и они који су се раније према епидемији односили благо, сада су, према речима из СПЦ, почели и прекомерно да се чувају.
"Треба да се угледамо на велике претке" Како је Патријарх Иринеј говорио о Стефану Немањи?
"ТАЈ НИВО ДУХОВНОСТИ ВИДЕО САМ САМО ЈОШ ЈЕДНОМ ПРЕ ТОГА" Он је био до последњег дана уз двојицу српских патријарха
ВАЖНИ ИЗБОРИ ПРЕД ГРАЂАНИМА СРБИЈЕ: Ко су најјачи кандидати за новог поглавара СПЦ?
- Има оних који сада носе по две маске јер су прочитали да је тада заштита дупло већа, а од флашице алкохола којом свако мало дезинфикују руке, не одвајају се ни ноћу. Смањили су и број литургија које лично служе. Наравно да би се глас оних који би били спречени да дођу на Сабор такође чуо, неки други архијереј би било овлашћен да пренесе њихово мишљење и убележи њихов глас, али нико од њих не жели да дође у ту ситуацију и пропусти изборни Сабор који ће бити веома неизвестан и на ком се свашта може очекивати. Наравно, сада су најбезбрижнији они епископи који су одболовали корону и који имају антитела - наводи се незванично из СПЦ, додајући да је разумљиво што нико неће да пропусти Сабор јер владике углавном у првом кругу гласања на цедуљици напишу своје име.
Иначе, право гласа имају 43 архијереја, од којих 34 испуњавају услов да буду и бирани за трон СПЦ. У црквеним круговима се спекулише да бар двадесетак њих има амбиције да стави белу пану на главу.
Потценили смо вирус, те претрпели губитке
Митрополит Хризостом, који је чувар пећког трона након смрти патријарха Иринеја, признао је да се у СПЦ нису сви једнако и одговорно понели према коронавирусу.
- Нисмо схватили опасност од коронавируса. Можда смо га потценили, а он нас је жестоко казнио и опоменуо. Жалосно је да смо изгубили поглавара наше Цркве, блажене успомене патријарха Иринеја, те великог митрополита Амфилохија и једнако великог владике ваљевског Милутина. Нажалост, изгубили смо десетине свештеника и свештеномонаха, а велики је број нас који смо, благодаћу божјом и молитвама Цркве, претекли и ево нас да сведочимо како је ковид-19 веома опасна и тешка инфекција - рекао је он.
Свети архијерејски синод, који је овлашћен за заказивање заседања највишег црквеног тела, изборни Сабор заказао је још у децембру.
Овом седницом, као најстарији архијереј, председаваће епископ шабачки Лаврентије, који је био и на челу Сабора који је 2010. године изабрао владику нишког Иринеја за поглавара СПЦ.
Патријарх се бира тајним гласањем. За избор патријарха бирају се тројица архијереја који добију више од половине гласова чланова изборног Сабора. Имена тројице владика стављају се свако у посебну коверту. Она се потом запечати и ставља у јеванђеље које се односи у олтар храма. Претходно изабран духовник - неко од угледних монаха, након молитве призива Духа светог и извлачи из јеванђеља једну од три запечаћене коверте. Гласним изговарањем имена новоизабраног патријарха председавајући потом закључује изборну седницу.