НОВА ГОДИНА ДОНОСИ И НОВЕ ИЗБОРЕ: Једна ствар је извесна, о другој се већ увелико ШУШКА
Ако сте мислили да смо у 2023. завршили с изборима, грдно се варате!
Једна ствар је извесна: избора у 2024. ће бити, а зна се и где. Реч је о 17 београдских општина, о градовима попут Ниша и Новог Сада, али и о свим оним општинама и градовима где су последњи пут одржани 2020. године. Таквих је више од 40.
ЈОШ ЈЕДНОМ ПОКАЗАО ДА ЈЕ ДРЖАВНИК: Вучић одбрусио немачким медијима и заштитио опозицију (ВИДЕО)
"ОБЕЗБЕДИЋЕМО ТО" Вучић честитао Нову 2024. годину свим грађанима Србије, а онда им саопштио једну РАДОСНУ вест
"ТО ЈЕ НАШ ДАН Д" Вучић на Фрушкогорском коридору, открио ВАЖАН датум, послао битну поруку грађанима (ВИДЕО)
Локалним скупштинама у свим тим местима истиче четворогодишњи мандат, тако да нема дилеме да ће се ићи на биралишта.
Београд као путоказ
Свакако најзанимљивији од свих редовних локалних избора биће избори за одборнике скупштина општина у Београду.
Каква би та трка могла да буде, можда сугеришу резултати гласања на парламентарним изборима у престоници. Наиме, према званичним подацима, СНС је освојио више гласова у 11 београдских општина, а листа "Србија против насиља" у шест.
Напредњаци су освојили највише гласова на парламентарним изборима у Барајеву, Гроцкој, Земуну, Лазаревцу, Младеновцу, Обреновцу, Палилули, Раковици, Сопоту, Сурчину и на Чукарици.
С друге стране, "Србија против насиља" је имала највише гласова на Вождовцу, Врачару, Звездари, Новом Београду, Савском Венцу и Старом Граду.
Прилика за нове идеје и људе
Ђорђе Трикош, стручњак за комуникације, сматра да ће редовни локални избори на пролеће бити прилика за опозицију да "развије оригиналну политичку понуду".
- Нови Сад и Ниш ће бити у могућности да тестирају нови приступ, нове људе, али и нове идеје. То би могао да буде својеврсни тест за неку нову опозициону платформу, а од тога колико креативно и озбиљно опозиција приступи тим изборима, зависиће и крајњи резултат - каже Трикош за "Блиц".
Шта се шушка?
Осим онога што је извесно, постоји и оно што није, а то је да би избори за Скупштину града Београда могли поново да се одрже.
Ниједна странка или коалиција у градском парламенту тренутно нема потребну већину од 56 одборника да би формирала власт. Управо то је још један разлог који је подстакао приче о новим изборима.
Извесно је да ће највећа пажња јавности на пролеће бити на изборима у Новом Саду и Нишу, али и у већини централних градских општина у Београду, додатно у великим општинама које имају бираче и у централним градским зонама и у приградским насељима - оцењује за "Блиц" Бојан Клачар, извршни директор Цесида.
Нема већине у Београду
Иако су избори одржани 17. децембра, изборни процес завршиће се највероватније тек у првој половини јануара. Због одлуке Републичке (РИК) и Градске изборне комисије (ГИК), парламентарни и београдски избори су поновљени на укупно 34 бирачка места широм Србије у суботу, 30. децембра.
Ако не буде приговора и жалби чланова бирачког одбора, очекује се да РИК и ГИК коначне резултате избора прогласе до средине јануара. Ипак, то не мора нужно да значи и крај приче о изборима јер се у међувремену десило неколико ствари.
Најпре, ту је чињеница да ниједна странка нема већину за формирање власти у Скупштини града Београда и да, уколико не успе да је обезбеди, ново гласање би врло лако могло да се деси.
Како сада ствари стоје, све зависи од одлуке покрета "Ми, глас из народа" Бранимира Несторовића, који је сам рекао да не жели да подржи ни једну ни другу страну. Несторовић се више пута заложио за нове изборе у Београду, али је и оставио задршку да уђе у коалицију са влашћу уколико, како је рекао, "прозападна опозиција угрози уставни поредак земље".
Ако то буде био сценарио, пролеће би могло да буде термин за поновни излазак на биралишта, заједно са локалним.
Србија Данас/Блиц