НОВИНАРИ ЋЕ БИТИ СИГУРНИЈИ! Брнабић најавила ефикаснији систем против претњи новинарима
Председница Владе Србије Ана Брнабић најавила је да се ускоро на седници владе очекује усвајање акционог плана за спровођење Медијске стратегије
Председница Владе Србије Ана Брнабић најавила је да се ускоро на седници владе очекује усвајање акционог плана за спровођење Медијске стратегије, а затим и низ измена и допуна закона из те области, како би се успоставио систем који ће функционисати и правовремено и адекватно реаговати на претње и нападе на новинаре.
СВАКА ДРУГА ЖЕНА ОБОЛИ ОД ОВЕ БОЛЕСТИ! Овако ћете се решити симптома
"Отварање канцеларије ПКС у Израелу кад буде погодно" Брнабић навела да стојимо иза споразума које смо потписали
"НЕМАМО ДОВОЉНО ЗДРАВСТВЕНИХ РАДНИКА" Брнабић: Наћи ћемо ми кревете, али ко ће да лечи?
Она је то рекла на састанку са мнистарком културе и информисања Мајом Гојковић и представницима релевантних институција на којем је разговарано о безбедности новинара - омбудсманом Зораном Пашалићем, чланом Сталне радне групе за безбедност новинара Вераном Матићем, замеником републичког јавног тужиоца Бранком Стаменковићем и начелником Полицијске управе Нови Сад Слободаном Малешићем.
Брнабић је нагласила да треба да се успостави јединствена база података и да жели да зна да је држава учинила све како би се олакшало правовремено реаговање, саопштила је владина Канцеларија за сарадњу са медијима.
Гојковић је указала да након доношења акционог плана предстоји важан посао усвајања медијских закона и додала да је повукла све кривичне пријаве које је њен претходних поднео против новинара, а које су се односиле на њихов рад.
Према речима Пашалића, на сваки проблем који је дефинисан може да се реагује и зато је неопходно прецизирати да ли се ради о нападу, претњи или је реч о нечем другом, а усвајање измена и допуна закона требало би да доведе до тога да се спрече напади на новинаре.
Неопходно је да се поново врати поверење у институције, сматра Веран Матић, уз образложење да је изграђен стереотип да се лоше ради у случајевима напада на новинаре, јер чињенице говоре да постоје предмети који годинама нису решени. Матић је додао да у измењен закон треба унети и оно што новинари дефинишу као притисак.
Стаменковић је обавестио премијерку да тужилаштво моментално реагује чим неко пријави напад на новинара и да не постоји предмет у којем нешто није предузето. Све што Републичко јаво тужилаштво треба да уради биће урађено, подвукао је Стаменковић, али и упозорио да има и лажних пријава.
Малешић је рекао да полиција врло пажљиво третира сваку пријаву која јој је упућена, додајући да постоје оправдане сумње да је било претеране употребе силе на недавним демонстрацијама у Београду, наводи се у саопштењу.