Обележен Национални дан Републике Азербејџан: Азербејџан и Србија доказани пријатељи
Двадесет осмог маја 1918. године усвајањем Декларације о независности основана је Азербејџанска Демократска Република, прва парламентарна демократска држава у муслиманском свету.
Србију и Азербејџан вежу традиционално пријатељство, стратешко партнерство, као и сагласност око принципијелног залагања за поштовање територијалног интегритета и суверенитета свих држава, порука је са обележавања Националног дана Републике Азербејџан одржаног у Београду, а коме су присуствовали министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања и копредседавајући Мешовитог комитета за сарадњу са Азербејџаном Никола Селаковић, председница Парламента Републике Азербејџан Сахиба Гафарова, као и Њ.Е. амбасадор Републике Азербејџан у Србији Камил Khasyev.
Обраћајући се на овом скупу, Њ.Е. амбасадор Републике Азербејџан у Србији Камил Khasyev истакао је да је време тестирало односе двеју земаља, а да је јачина тих односа доказана поштовањем међународних закона, посебно оних који се односе на поштовање суверентитета и територијалног интегритета земаља.
- Односи традиционалног пријатељства и стратешког партнерства између Србије и Азербејџана наставили су да се шире и продубљују током протеклих 12 месеци, што показују и бројне посете на највишем државном нивоу током којих је потписан велики број билатералних докумената са цљем јачања стратешког партнерства. Прошлогодишња посета председника Србије Александра Вучића Азербејџану такође је донела велики допринос јачању пријатељства наших народа - поручио је Њ.Е. Khasyev.
Председница Парламента Републике Азербејџан Сахиба Гафарова поручила је са свечаног скупа да је задовољство бити у пријатељској земљи Србији, коју са Азербејџаном везује снажна сарадња, традиционално пријатељство и међусобно разумевање.
- Данас је наша делегација одржала важне састанке са председником Вучићем и премијерком Брнабић, где је договорена даља сарадња две земље на пољу економије, трговине, енергетике и свих других значајних области. Такође, разговарали смо са председником Народне скупштине Орлићем о парламентарној сарадњи, будући да управо парламентарци представљају своје народе. Када је реч о питању територијалног интегритета, Азербејџан, као и до сада, наставља да подржава територијални интегритет и суверенитет Србије - истакла је Гафарова. Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања и копредседавајући Мешовитог комитета за сарадњу са Азербејџаном Никола Селаковић честитао је Дан независности народу Азербејџана рекавши како Србија и Азербејџан негују пријатељске и савезничке односе.
- Билатерални односи Србије и Азербејџана су сјајни и имају перспективу даљег развоја. Отворени политички дијалог, посете на највишем државном нивоу и договор о јачању сарадње у свим областима је оно што их карактерише. Тако добри односи ни не чуде када погледамо односе наших председника Александра Вучића и Илхама Алијева који су више него добре колеге – они су искрени пријатељи - истакао је Селаковић и послао поруку захвалности азербејџанској Влади и азербејџанском народу на подршци суверенитету и територијалном интегритету Републике Србије. Национални дан Републике Азербејџан обележава се од 28. маја 1918. године када је усвојена Декларација о независности која је означила оснивање Азербејџанске Демократске Републике прве парламентарне демократске државе у муслиманском свету. Упркос озбиљним унутрашњим и спољним изазовима који су настали након распада царства, Азербејџанска Демократска Република је успела да успостави делотворне државне институције, подржавајући права својих грађана и стичући поверење међународне заједнице. Од самог оснивања, загарантовано је право гласа свим грађанима, укључујући жене.
Влада је формирана на основу одговорности и поделе власти, а азербејџански Парламент представљао је демократски изабрано, вишестраначко и највише представничко законодавно тело, прво такве врсте на целом муслиманском Истоку. У фокусу новоформиране републике био је развој образовања, у чијем циљу је основан Државни универзитет у Бакуу.
Упркос економским и политичким потешкоћама с којима се република суочавала, обезбеђивале су се стипендије стотинама младих студената на водећим европским универзитетима. Азербејџански је проглашен службеним језиком, усвојена је национална тробојна застава и химна, успостављено је модерно позориште и опера, штампане су азербејџанске поштанске марке и издата је национална азербејџанска валута манат.