Од Србије до Јапана: Ево какве се школске униформе носе у свету, а све имају за циљ само ЈЕДНО
Дефинитиван повратак униформи у Србији могао би да се оствари за 2 године
Почела је школска година, а у неке школе је унела и новине о којима се дуго говорило. У питању су ђачке униформе.
У Основној школи "Свети Сава" у Врчину, ученици само једног одељена су у клупе сели у "новом оделу".
Шарчевић: Најмање две године да све школе имају униформе
Министар просвете, науке и технолошког развоја Младен Шарчевић оценио је да је увођење ђачких униформи "увођење реда у школама".
Финализовање ове идеје, односно повратак униформи у основне и средње школе требало би да се догоди за две године, али оне неће бити исте за сву децу.
Ипак, читава ситуацјиа поделила је јавност у Србији. Док једни говоре да су прескупе и да не треба униформисати децу, други, пак, сматрају да је ово право решење како би се смањиле социјалне разлике међу њима.
Старији грађани наше земље сећају се тзв. кецеља, које баш и нису биле омиљене. За разлику од њих, униформе које је, за сада, само добило одељење у Врчину, изгледају неупоредиво модерније: девојчице имају сукњице, док дечаци панталонице, а обоје имају кошуљице, краватице, сакое, патике и ранац. Израђене су од природних материјала, а произвели су их текстилци из Србије.
Стим у вези, направимо осврт на школски систем у свету, тачније на школске униформе у свету.
И у најстаријим и најпознатијим светским школама, попут енглеског Итона, основаног 1440. године, ђачке униформе су обавезне.
Оне су традиционалне а састоје се од црног капута, еластичних панталона и беле кравате.
Једна од земаља која је позната по томе што има најмању стопу неписмених је Куба. У школама су сви исто обучени, имају униформе које су бесплатне.
Девојчице носе мини-сукње, а дечаци бермуде црвене боје. Имају беле кошуљице, а око врата плаве мараме. Интересантно је да је увођење униформи на Куби дошло због економске кризе - овако се троши мање материјала па су и униформе јефтиније самим тим.
Кина је позната по томе што има строг образовни систем, па са тим у вези школске униформе су обавезне, а са њима, неретко и плочице са именом, као и одређена фризура. Млади пионири Кине, није званично обавезно, али суштински јесте, носе црвене мараме око врата у току раног основношколског образовања.
У Индији је дисциплина од почетка до краја школовања у веома важна, што укључује и обавезне школске униформе. Са узрастом се оне мењају, па у нижим разредима девојчице носе практичне хаљине-кецеље без рукава, а дечаци шортсеве и кошуље. Касније су за девојчице обавезне сукња и блуза, а за дечаке дугачке панталоне и поло кошуља, уз пуловере и блејзере са грбом школе. Препоручена дужина сукње је преко колена, али ученице тврде да брзо расту, па се и нешто краће сукње толеришу.
У Јапану у скоро свим нижим средњим школама, ученици су обавезни да носе школске униформе (сеифуку). Оне су израђење по поделу европске морнарске униформе, а први пут се користе крајем 19. века. За разлику од Србије, унифома је обавезна.
Које год да су боје, каквог код да су кроја, униформе широм света, а према речима министра Шарчевића, и у Србији, имају смо један циљ, а то је смањење утицаја социјалних разлика на понашање деце и развијање колективног духа и осећај припадности школи.