Опозиција и страни центри моћи на истом задатку: Ово је пет кључних разлога због којих желе да сломе кичму Србији и да сруше Вучића
Против српске државе с председником Александром Вучићем на челу води се досад никад опаснија и подмуклија кампања, чији је циљ да се Србија по сваку цену баци на колена.
Смета што државни врх инсистира на независној и сувереној политици, док се грчевито бори за очување националних интереса на КиМ, док паралелно јача војне и безбедносне ресурсе, вешто напредује ка ЕУ, а не уводи рестриктивне мере Русији, док негује сарадњу са САД, Кином, Емиратима...
Нарочито боде очи што Београд има одличне везе са Мађарском и премијером Виктором Орбаном и интензивно помаже Србима у региону.
Због тих пет најјачих разлога задатак интересне групе, у којој су се удружили делови опозиционе дружине и регионални играчи, а под патронатом појединих страних центара моћи, јесте да се елиминише Вучић и тако сломи кичма Србији.
Политички филозоф Драгољуб Којчић каже за Српски телеграф да је очигледно да се свет поларизује на оне који слепо слушају своје газде и на другој страни оне који чувају аутономију националне и државне политике:
- Е они су кост у грлу политичким центрима који желе монопол над политикама било где у свету. Србија се последњих 10 година уздигла у сваком смислу, од економије, безбедности, међународног угледа, а посебно што је показала да мисли својом главом. У том клубу је и пријатељски однос са Орбаном и његовом достојанственом и сувереном политиком.
То свеукупно, како додаје, иритира и комшије јер нису навикле да је Србија изнад њих по свим параметрима:
- Председник Вучић и његова политика ничим није угрозила стабилност у овом делу света, али желе да га елиминишу јер је управо он креатор суверене политике Србије. Чини се то и преко опозиције, која неће да призна да 70 одсто грађана подржава Вучића и тако се препоручује за улогу марионетске власти центрима ван Србије.
1. Непризнавање лажне државе Косово
Београд успешно одолева притисцима у вези с решавањем косовског чвора. Али у наредном периоду условљање ће, како се већ и прети из појединих центара моћи, иначе ментора тзв. косовског премијера Аљбина Куртија, интензивирати. У том пакету је и Република Српска.
2. Одбијање увођења санкција Русији
Наставиће се инсистирање да званични Београд олабави везе с Москвом, односно уведе рестриктивне мере Русији, и на тај начин придружи се и подржи политику Европске уније. Уз "тихе" претње да је то услов за наставак европских интеграција, али и економске сарадње са чланицама ЕУ, као највећим трговинским партнерима.
3. Регионална сила која напредује
Србија је од државе која је била у запећку у овом делу света, према свим параметрима, постала најјачи регионални играч. Отуда је комшијским државама, а највидљивије Хрватској, трн у оку и не презају ни од чега у намери да зауставе развој наше државе у економији, јачању војске, енергетици, ИТ сектору...
4. Пријатељи широм планете
Протеклих година Србија је обновила старе везе и разгранала дипломатску мрежу широм света, од истока до запада. Ојачан је међународни углед. Међутим, појединим центрима моћи смета челично пријатељство с Кином, али и Уједињеним арапским емиратима (УАЕ).
5. Блиски односи с Орбаном
Србија је од свих држава у региону приметно ојачала везе с Мађарском, чланицом ЕУ, чему су допринели и лични односи председника Вучића и мађарског премијера Виктора Орбана, који је у више наврата недвосмислено поручио и доказао да наша држава може да рачуна на Будимпешту. Није непознато да Орбан због суверене политике није омиљен у Бриселу, где одређене структуре страхују да би приближавањем, чланством Србије у ЕУ, пакт две државе нарушио централизам европске администрације.