ВЕЛИКА ПОБЕДА СРБИЈЕ: Косово се ове године није кандидовало за УНЕСКО, а ево и зашто
Још један неуспех у евентуалном гласању за пријем Косова у Унеско, за њих би био велики ударац
За учлањење Косова у Унеско приштински званичници лобирају од 2009. године, а у новембру 2015. за само три гласа Косово није примљено у Унеско. Тада је гласало укупно 122 земље, 92 је гласало "за", а 50 је било "против".
Најновије истраживање: Грађани Србије желе нове реформе и мимо уласка у ЕУ
Неуспех албанских лобиста?! Косово се ове године није кандидовало за Унеско!
Међутим, ове године ситуација је потпуно другачија. Иако је овакав потез био неочекиван, овогодишња кандидатура је изостала.
Ову информацију потврдио је и лидер Алијансе за ново Косово и један од најбогатијих Албанаца у Европи и свету, Беџет Пацоли.
- Жалим што морам да вас обавестим да се Косово није пријавило за чланство и то неће бити ни тема следеће конференције - рекао је Пацоли.
Тим поводом, контактирали смо бившег државног секретара за Косово и Метохију, Оливера Ивановића.
- Мислим да су Албанци заузети формирањем владе и да због тога нису имали времена да се баве питањем пријема у Унеско. То наравно не значи да ће и када буду формирали владу бити у бољој позицији, али у овом тренутку је у фокусу њихове пажње формирање владе. Мислим да се помало мења и атмосфера у Европи а и у Свету и нема толико оних који су заинтересовани да по сваку цену помогну Косово у настојању да буде члан једне тако важне организације - рекао је Ивановић за портал Србија Данас.
Председник скупштинског Одбора за Косово и Метохију, Милован Дрецун сматра да је разлог за изостанак кандидатуре недостатак подршке довољног броја земаља.
- Још један неуспех у евентуалном гласању за пријем Косова у Унеско, за њих би био велики ударац. Србија је спровела снажну дипломатску активност и од прве кандидатуре водила врло интензивну борбу. Са друге стране, и они који подржавају Косово, попут САД-а су такође били веома активни. Ово је показатељ да Косово не може да очекује нека масовнија признања. То такође показује да су далеко од евентуалног чланства у УН. Другим речима, одустали су од овогодишње кандидатуре само из разлога што би одбијање два пута за редом била превелика бламажа како за њих тако и за све оне који их подржавају - рекао је Дрецун за наш портал.