"ОЛУЈА ЗА НАС И ДАЉЕ ТРАЈЕ" - ВАПАЈ породица несталих Срба у Хрватској
Хрватска акција Олуја почела је 4. августа 1995. године
Још се не зна судбина 1.746 Срба несталих током сукоба у Хрватској, а породице несталих кажу уочи обележавања војне акције Олуја да за њих "Олуја још траје и трајаће све док не пронађу и сахране своје најмилије".
Прочитајте и:
Мира Деветак каже да је њеног супруга током Олује заробила Војска БиХ, да су га заједно са још три саборца мучили и на крају убили.
Њена борба за проналажење посмртних остатака супруга траје пуне 23 године.
- Све се зна ко га је мучио, ко га је убио, само се не зна где су тела покопана. Наше жртве заслужују бар мало поштовања, да добију гробно место, да породица има где свећу да им запали, донесе цвеће - рекла је Деветак на скупу ''''Некажњени злочини у Олуји - последице 23 године после".
После сукоба на територији бивше СФРЈ , према подацима Међународног комитета Црвеног крста,10. 286 Срба воде се као нестали, а од тог броја 1. 746 лица нестали су у Хрватској.
Питање несталих једно је од најсложенијих питања када је реч о сарадњи Србије и Хрватске, каже шефица Одсека за нестала лица Владе Србије Љиљана Крстић.
Она је нагласила да је након застоја процеса решавања питања нестали у фебруару месецу ове године поново инициран заједнички рад две државе.
Србија је дала предлог, како каже, радних правила и процедура по питању несталих, али је Хрватска страна иницирала да се пре тога обави измена Споразума који је потписан 1995. године, што ће успорити процес.
Крстић је указала да је од 2001. до 2017. године из регистрованих гробница у Хрватској есхумирано 1.165 жртава српске националности који су страдали током акција хрватске војске и полиције "Олуја" и "Бљесак". Породицама је предато 755 посмртних остатака.
Председница Удружења породица несталих и погинулих лица ''''Suza'''' Драгана Ђукић рекла је да у сусретима званичника Србије и Хрватске питање несталих се истиче као приоритет, али да су конкретни резултати изостали.
Она је рекла да у Хрватској нема добре воље да се питање несталих Срба реши и да тако покушавају да прикрију злочин који се десио.
- Када нема посмртних остатака, нема имена, онда нема ни злочина - закључила је она.
Током хрватске акције Олуја, која је почела 4. августа 1995 године, протерано је 220.000 Срба из Крајине и убијање око 2.000 људи, углавном цивила.