Ексклузивно за СД! Блиски сарадници Милошевића након 14 година откривају због чега је СЛОБА ИСПИСАО ИСТОРИЈУ СРБИЈЕ!
Данас се навршава четрнаест година од смрти некадашњег председника Србије и Савезне Републике Југославије, Слободана Милошевића.
Милошевић је преминуо у притворској ћелији Хашког трибунала, током суђења за наводне ратне злочине почињене за време ратова у Хрватској, Босни и Херцеговини и Косову и Метохији.
Председник Србије је испоручен Хагу на основу одлуке Владе Србије на Видовдан, 28. јуна 2001. године, упркос гаранцијама државног врха Југославије и Србије да неће бити изручен Трибуналу у Хагу. Он је изведен из Централног затвора у Београду, где је претходно боравио због оптужби за корупцију, а потом је хеликоптером пребачен на аеродром у Тузли, одакле је транспортован у Хаг.
ОГЛАСИО СЕ МИНИСТАР ВУЛИН: У Крушик стиже огромна помоћ и ветар у леђа захваљујући Александру Вучићу!
ВУЧИЋ СА РАДНИЦИМА КРУШИКА: "Наша деца неће зависити од других, чуваћемо одбрамбену индустрију"
Председник Србије честитао Међународни дан жена: Свим дама посало посебну поруку (ФОТО)
Вест о смрти Слободана Милошевића снажно је одјекнула у региону и свету. За једне, он је био узрочник ратних крвопролића на простору бивше Југославије, а за друге, антиглобалистички херој који се супротставио западној хегемонији након слома социјализма у Источној Европи.
Тадашња власт, коју су чиниле Демократска странка Србије и Демократска странка, забранила је државну сахрану Милошевића у Београду, те је он сахрањен у дворишту породичне куће у Пожаревцу.
Пре чина сахране, у Београду је, испред Народне скупштине, где је био изложен ковчег са Милошевићевим телом, одржан велики опроштајни митинг, на којем је било пристутно више стотина хиљада људи и бројни угледни гости из иностранства, који су били поштоваоци Милошевићеве политике.
Међу говорницима су били Ремзи Кларк, бивши државни тужилац САД, Генадиј Зјуганов, председник КПРФ, генерал Леонид Ивашов, Сергеј Бабурин, посланик Државне думе Русије и бројни други.
Неки од тада присутних људи на сахрани дали су изјаву за портал СрбијаДанас о историјској улози Слободана Милошевића.
- Верујем да је Слободан Милошевић био последњи државник Србије у савременој епохи. Руководио се државним интересима и тежио најбољим решењима за своју земљу и народ. Држао се политичких принципа који су лишени критеријума које видимо данас. Желео је напредак и прогрес, али уз очување независности, суверенитетета и територијалног интегритета Србије - рекао је Јовановић и додао:
- Слободан Милошевић ће остати упамћен као државник који је опет ујединио Србију у једну целину, уз очување аутономије Косова и Метохије и Војводине. Он није дозволио да се под видом аутономије конституишу нове државе на територији Србије - изјавио је Јовановић.
Он је истакао да је Милошевић допринео окончању рата у БиХ и да не постоји ниједан други политички фактор који је одлучујуће утицао да се рат оконча Дејтонским споразумом.
- Милошевић се супротставио и експанзији НАТО и империјалистичкој политици Запада - изјавио је Јовановић, додавши да је крајњи циљ такве политике била Русија, што урушава темеље послератног поретка успостављеног у Техерану, Јалти и Потсдаму.
- Он је заслужан што је народ пружио отпор НАТО агресији, што је било до тада невиђено у свету, јер је агресор очекивао да ће брзо окончати посао. А највеће његово достигнуће је Резолуција 1244 УН, која је најпоузданији ослонац за решење косовско-метохијског проблема. Но, тек ће будућност дати свој коначан суд о Слободану Милошевићу - нагласио је.
Говорећи о учесталим иницијативама за подизање споменика Слободану Милошевићу, познати српски адвокат, Тома Фила, подесећа да је у Француској, законом одређено, да се споменик некој политичкој личности не може подићи пре 50. годишњице смрти, тј. док не умру сви савременици његове епохе.
- Академик Коста Чавошки и ја заступамо мишљење да је код нас довољно и 30 година, када дође генерација која није познавала Милошевића - рекао је Фила за портал СрбијаДанас.
Фила је указао да и у самом СПС, постоје несугласице око споменика првом демократски изабраном председнику Србије и оснивачу СПС. Он каже да се којим случајем, својевремено, након атентата на Зорана Ђинђића, питао Зоран Живковић, све у Србији би добило име по убијеном премијеру Србије.
- Вредност Милошевића одредиће историја. Но, данас се сви позивају на његове две највеће тековине – Кумановски споразум и Дејтон, а нападали су га када их је остварио - истакао је Фила.
- Слободан Милошевић је убијен у Хашком трибуналу. Нису могли да га победе у судници, па су га зато убили. Пре свега, убили су га ускраћивањем адекватне леакрске помоћи. Слободан Милошевић је погинуо бранећи интересе српског народа и због тога заслужује наше дубоко поштовање - рекао је Шешељ за наш портал и додао:
-Било је периода када смо били политички противници, било је периода када смо међусобно сарађивали, а његову историјску улогу обележиће, пре свега, његова јуначка смрт - рекао је Шешељ.
На питање како оцењује целокупну политичку еру Слободана Милошевића, Шешељ, који је и сам боравио у Хашком трибуналу, је рекао да је имао и позитивних и негативних политичких потеза, те да ће се са историјске дистанце открити, шта је било промашај, а шта је било добро.
- Годишњица је смрти када је убијен Слободан Милошевић у Хагу, када су зликовци са Запада убили. Слободан Милошевић је херој, последњи државник са ових простора, који је бранећи свој интегритет, интегритет свог народа и земље убијен у Хагу. На овај дан ћемо се увек сећати овог трагичног догађаја и очекујем да ова власт сада омогући да барем његова деца могу да дођу на његов гроб и обиђу његов споменик, где је сад и Мирјана Марковић, наша другарица, те да се отворе путеви тој деци, да могу да дођу да виде своје родитеље - рекао је Мркоњић.
Он је истакао да ће Милошевић остати херој својим јуначким понашањем у Хагу, подсећајући да су два значајна догађаја остварена у његово време - формирање Републике Српске, због чега очекује да РС постави први споменик Слободану Милошевићу у Бањалуци и Дејтонски споразум.
- Српске власти треба да му подигну споменик у Београду, зато што је иза њега остала Резолуција 1244, једино упориште за ову власт данас, када се Србија бори за Косово - оценио је Мркоњић.
- Слободан Милошевић је имао потезе који су били изузетно корисни за Републику Србију, пре свих Дејтон и Резолуцију 1244. Неки потези се могу тумачити као дискутабилни, али ће време одредити његово место и улогу у историји - изавила је Ђукић-Дејановић за портал СрбијаДанас.
- Милошевић је био председник Србије у најтежем периоду њене историје и то га је учинило великим - истакла је потпредседница СПС, која ће данас положити венац на гроб Милошевића у Пожаревцу.
- Слободан Милошевић је био највећи државник. Њега су убили у Хагу, а пре тога су наместили изборе 5. октобра спаливши изборне листиће. Адвокат Зденко Томановић и даље гони управника ЦЗ, Драгишу Бланушу, зато што је дозволио да буде киднапован. Он је човек за све ове господин. Он се изванредно бранио у Хагу. Ми смо били блиски и остао ми је у драгој успомени - изјавио је Хаџи-Антић.
Слободан Милошевић је био југословенски и српски правник и политичар, оснивач и председник Социјалистичке партије Србије, председник Србије, те председник Савезне Републике Југославије. Рођен је 20. августа 1941. године у Пожаревцу, а преминуо 11. марта 2006. године у Хагу. Био је у браку са Мирјаном Миром Марковић с којом је имао двоје деце, сина Марка и ћерку Марију. Политичку каријеру започео је раних осамдесетих, прво као председник Општинског комитета Савеза комуниста београдске Општине Стари Град, а потом и као члан Председништва Централног комитет Савеза комуниста Србије. За председника Градског комитета СК Београда изабран је 1984. године, а годину и по дана касније именован је за председника СК Србије. У мају 1986. године је постао председник Председништва ЦК СК Југославије, а упоредо са тим је наредне три године био и члан Председништва Социјалистичке Републике Србије.
Због све дубље економске кризе у коју је СР Србија тонула његов задатак је био да спроведе реформе и обезбеди средства за враћање кредита Међународном монетарном фонду. Поред тога, сукоби у Аутономној покрајини Косово и Метохија су били све чешћи јер су Албанци тражили већу аутономију. Зато је Милошевић тражио измену Устава из 1974. године како би смањио аутономију покрајина. Милошевић је у јулу 1990. године трансформисао Савез комуниста Србије у Социјалистичку партију Србије. У децембру 1990. године је изабран за председника Србије, а исто се десило и две године касније. Председник СРЈ је постао 23. јула 1997. године и на тој позицији је остао до 6. октобра 2000. године. Оптужен је за ратне злочине на КиМ, Хрватској и БиХ. Због његове смрти суђење у Хагу никада није окончано.
ВУЧИЋЕВА ПОСЕТА ВАШИНГТОНУ ОЈАЧАЛА ВЕЗЕ СА САД: Српска и америчка застава вијориле се у Пентагону
Вулин: Нико не треба да брине што Србија опрема војску за одбрану
ДОКАЗ УГЛЕДА ПРЕДСЕДНИКА СРБИЈЕ У СВЕТУ: Бројни светски државници честитали рођендан Александру Вучићу
ПРЕДСЕДНИК ИЗРАЕЛА ВУЧИЋУ УПУТИО ПИСМО НА ЋИРИЛИЦИ: Хвала Вам што отварате канцеларију Србије у Јерусалиму!
Огласио се Стејт департмент о Вучићевој посети: Најважнија порука стиже са састанка са Помпеом (ФОТО)