ВАЖАН ДАН ЗА СРБИЈУ И ЊЕНЕ ГРАЂАНЕ: Вучић и Путин данас разговарају о гасу – каква су очекивања?
Телефонски разговор председника Србије и Русије заказан је за данас у 11 сати.
Актуелни десетогодишњи гасни аранжман Србије и Русије истиче за два дана. Под којим условима ћемо убудуће и колико куповати гаса из Русије требало би да сазнамо после данашњег разговора председника Србије Александра Вучића и председника Русије Владимира Путина. Док је протеклих месеци цена гаса прелазила и 2.000 долара за хиљаду кубика, према важећем договору Србија је део гаса плаћала свега 270 долара.
СВЕ ОЧИ УПРТЕ У ПРЕДСЕДНИКА СРБИЈЕ! Да ли ће Вучић успети да постигне договор са Путином?
ОНИ СУ У ТРЦИ ЗА ПРЕМИЈЕРА СРБИЈЕ: Нове квоте за састав владе подигле прашину, дошло је до ВЕЛИКИХ ПРОМЕНА
ЕВРОПА ХОЋЕ ДА НАМ САСЕЧЕ СВЕ ВЕЗЕ СА РУСИЈОМ? На столу нове уцене за Србију, ево шта сада траже од нас
Телефонски разговор председника Србије и Русије заказан је за данас у 11 сати. Три најважнија питања су количина гаса, цена и сигурност снабдевања. За нашу земљу важно је да обезбеди довољно гаса и за грађане, и за индустрију чије су потребе све веће.
- То значи да нам треба још више енергената да би сервисирали нашу привреду, поред тога што под број један морамо да обезбедимо довољно енергената да немамо рестрикције електричне енергије да људи могу на то да рачунају и да имамо грејање - каже Ана Брнабић, председница Владе Србије.
Последњих дана спекулише се о будућој цени гаса, али и периоду на који ће бити договорен нови аранжман са Русијом.
- То зависи искључиво од руске стране. Нама би одговарала много већа известност - додаје Брнабићева.
Јелица Путниковић, уредница Енергије Балкана наводи да би најбоље било када бисмо имали гас по оној цени која је актуелна 270 долара за 1.000 кубика.
- Нисам толики оптимиста да ће нам Руси дати ту цену, али да ће бити много, много нижа него што је сада на берзи. Неки аналитичари спекулишу да је цена око 1.300 за преговарање, а ја се надам да ћемо добити бар упола јефтинији гас - додаје Путниковићева.
Важно је каже и то што су у Мађарској обезбеђени капацитети за складиштење гаса. То се може показати пресудним за редовно снадбевање.
- Чули су се неки коментари да ћемо за ово пуњење складиштење у Мађарској плаћати 1.300 долара, то је скупо, али ако имамо у виду ону другу опцију да је скупља роба које нема онда је добро да ускладиштимо свих 500 милиона кубика у Мађарској - додаје Путниковићева.
Србија је пре седам година покренула пројекат гасне интерконекције преко Бугарске са Грчком којим би стизао амерички течни гас. У финансирању пројекта са 50 одсто учествовала је и Европа.
Због бирократских процедура у Унији, наводи Брнабићева, изградња је почела тек 1. фебруара ове године.
- Ми смо желели да завршимо тај гасни интерконектор до краја ове године, а од када смо кренули да га градимо, 24 дана пре избијања рата у Украјини, ми смо поновом морали да станемо. Зашто? Зато што су у међувремену цене скочиле и 20 одсто, а по условима Европске инвестиционе банке која финансира пројекат морате да добијете посебу дозволу за то - указује Брнабићева.
Геополитичка ситуација је сваким даном све компликованија, а притисци на Србију јачи, каже премијерка - с једне стране да не уведе санкције, с друге зато што их не уводи.
- Не можете се клети у неповредивост територијалног интегритета Украјине, а истовремено рећи - тај основни приницип међународног права не важи за Србију. Не можете, није у реду. Ако сте поломили тај принцип на грбачи нашег народа и земље, не знам како га браните у неким другим случајевима. Зато је и позиција Србије специфична - указује премијерка.
Позицију коју је заузела према Русији и Украјини, Србија не мења, каже премијерка, наводећи да је у потпуности у складу са међународним правом и националним интересима.