РАДОСАВЉЕВИЋ: "Важно је да се иде на луксузна путовања у Грчку и Египат, а то што грађани Јагодине немају воду не интересује никога"
Посланик скупштине града Јагодина, Никола Радосављевић, изнео је своју критику о приоритетима локалне самопураве.
Важно је да се иде на луксузна путовања у Грчку и Египат, а то што грађани Јагодине немају воду и што је губитак на мрежи 60%, локалну самоуправу не интересује нити ради нешто по том питању!
Вода је стратешки и безбедоносни фактор сваког града, јер без здраве пијаће воде и довољног капацитета нема нормалних услова за живот грађана Јагодине.
Зашто се годинама не улаже у водоводну инфраструктуру?
Одговор на ово питање је једноставан.
То нико не види, копа се земља, не снима се, не промовише, ископају се канали, поставе цеви, затрпа и нема пропаганде. Све што нема промоције и пропаганде нашој локалној самоуправи није значајно. Упозоравали смо да ће до овога доћи и да је потребно да се хитно улаже у реконструкцију водоводне мреже, али и израду нових базена и бунара. Зато је и важно да се у селу Рибару као и селу Ракитову уведе канализациона мрежа, како не би извориште било угрожено и како не би због гомиле септичких јама вода била загађена.
Снабдевање водом града Јагодине ишло је преко два цевовода, преко старог и новог. Стари цевовод има пречник фи 500 који пролази кроз град који се директно снабдевао, а сав вишак воде је ишао на складиште у резервоаре на Ђурђевом брду.
Пре око 7 година направљен је нов цевовод који нема употребну дозволу, а који пролази кроз Рибаре, Ракитово, насеље Купусару и иде пут резервоара на Ђурђевом брду, одакле се после град снабдева. Ту постоје два резервоара, стари и нови.
Нити нови цевовод, нити нови резервоар имају употребну дозволу. До пре два месеца снабдевање водом било је двоструко. Због дугогодишњег нерешавања цурења воде из старог цевовода код Алфе и код Житомлина, "стручњаци из града" су искључили из употребе стари цевовод што је довело до смањења притиска воде, где из тог разлога проблем у снабдевању водом имају мештани села Винораче и Вољавча.
Да би се стари цевовод оспособио неопходно је да се замени 50 метара цеви, али уместо то да се поправи "стручњаци нашег града" га у потпуности искључују тако да се снабдевање водом града врши само новим цевоводом тј. само једном мрежом.
Јуче је оштећен нов цевовод па је зато и дошло до прекида снабдевања водом у нашем граду. Да град не би био данима без воде хитно је пуштен стари цевовод који није био у функцији више од два месеца и који је од силних кобасица очигледно заборављен у претходном периоду. Међутим стари цевовод који 2 месеца није у употреби и који има муљ и прљавштину плус има губитке на мрежи нити може да задовољи потребе града нити је бактериолошки исправан. Зато данас вода није за пиће, већ само служи за техничку употребу што је већ објављено у појединим медијима, али нигде нема шта су узроци свега. А узроци су: немарност пре свега, незаинтересованости за водоснабдевање, неодржавање водоводног система и аљкавост локалне самоуправе, неулагање у нове системе као и неодвајање финансијских средстава.
Зашто се крије да на обе мреже водоснабдевања има 60 посто губитака?
Извориште данас шаље максимално 220 литара воде у секунди што би било довољно ако не би било губитака на мрежи, за несметано водоснабдевање града.
Захтевамо да се утврди где су губици од изворишта до крајњих корисника, да ли је због цурења у мрежи или дивљих прикључака ?
Захтевамо да коначно употребимо апарат за детекцију цурења који град поседује како би се што пре решио проблем.
Зашто за 20 година ове власти Јагодина нема довољан број бунара?
Зашто су ископана само 2 нова бунара за 20 година када је потребно да се годишње копа барем један нов бунар?
Да ли то локална самоуправа штеди на здравој пијаћој води, а новац троши на прескупа путовања, где једна ноћ по особи кошта 170 еура у хотелу са пет звездица у Агиа Триади. У преводу за 300 људи пет ноћи, плус превоз, храна и музика најмање кошта око 350.000 је евра, па тако 2 пута и више у току године оде милион евра на спрдњу и зајебанцију. Паре за путовања годинама се без проблема обезбеђују , али за воду, па шта ће нама вода када нам је поплава и изливање канализације у граду свакодневница.
Наше извориште старо је 38 година и потребно је озбиљно улагање, а град је озбиљно презадужен. Уместо да се улаже у живот, јер вода је живот, у Јагодини се улаже у све остало само не у оно што је неопходно.