С поносом изговарамо ОВУ ИЗРЕКУ, а не знамо одакле она потиче и ко је њен аутор
Живи у народу већ више од 150 година
Изрека "Само слога Србина спасава" изведена из оцила српског грба живи у народу већ више од 150 година, али мало ко од нас зна ко је њен аутор. Пријатељима српског народа, који се борио за своје национално ослобођење и уједињење, ова крилатица није сметала. Међутим, непријатеље који су се у политици према балканским народима држали правила (завади, па владај), она је изазивала и огорчавала.
Прочитајте и:
Ова крилатица настала је у 19. веку, у време нашег националног романтизма. Њен аутор је Јован Драгашевић (1836-1915). Он је био официр, научник, утемељивач војне штампе у Србији и песник, кога је одушевила патриотска страна покрета Уједињене омладине српске.
Сав у идејама националног ослобођења балканских народа од турске власти, он се активно укључио у припреме читаве једне генерације да оствари тежње својих потлачених сународника.
Драгашевић је био уредник "Војина", листа завојничке науке, вештине и новости, а затим и "Ратника", листа за војне науке, новости и књижевност. Био је и писац научних дела из географије и историје, али најпознатији је био као песник.
Његове родољубиве песме штампане су 1860. і 1869. године, а међу њима најпознатије су: "Јека од гусала", "Јован Курсула", "Рајић на топу".
Крилатица је прихваћена од народа, али се ускоро изгубило име њеног аутора. О њој се касније говорило као о народној песми и пословици. То је заболело Јована Драгашевића і он је, у једном писму Јовану Бошковићу (1834-1892) из 1891. године, прекорео нови нараштај због заборавности и неблагодарности.
Овај поклич имао је покретачку снагу у националноослободилачкој борби српског народа против спољног непријатеља, првенствено против Турака и Хабсбуршке монархије. То је уједно и историјско значење ове изреке.