САД хоће да удаље Србију од Русије по сваку цену: "Клуб 100" нас УВОДИ у НАТО?
Вашингтон појачава пропаганду у нашој земљи
Представници Амбасаде САД и НАТО појачали су активности на приближавању Србије западној војној алијанси, а круна тих тежњи требало би да буде оснивање неформалног "клуба 100", у који би ушли професори универзитета и јавне личности с циљем да отворено пропагирају напуштање досадашњег курса неутралности.
Прочитајте и:
Суштина је у томе да се уз пропагандни рад појачају и оперативне активности на терену.
Ова опсежна акција ослања се на глобалну стратегију Запада о "елиминисању малигног утицаја Русије на Балкану", а да је кључна зона појачаног пропагандног деловања управо Србија, али и Република Српска, "у којој обавештајци НАТО и западних служби имају специјалан задатак да прекину чврсту спону Милорада Додика с Кремљом".
Други секретар у Амбасади САД Џон Бовермастер недавно је рекао да ће се средином септембра, на Фрушкој гори, окупити група професора ради припрема и едукације за популаризацију НАТО.
Међутим, пошто Бовермастер напушта функцију, план је да пројекат који је он започео заврши његов наследник Џон Радефорд.
Да НАТО намерава да се озбиљно посвети мењању негативне слике о том савезу које постоји у Србији, сведочи и то што је прошлог месеца у Београду боравила Чинчила Моли из одсека за пропагандну делатност Европске команде НАТО.
Такође, Америчка амбасада подржава и помаже активности појединих невладиних организација, које се баве промоцијом НАТО. Средином маја у хотелу "Кристал" у Београду одржана је конференција под називом "Обликовање будућности Србије у ери несигурности" у организацији Атлантског савета Србије, на којој се говорило о предностима сарадње Србије са НАТО и САД.
Политички аналитичар Драгомир Анђелковић каже, да су промотери НАТО променили стратегију и да насатупају "мекше" чак пихватају и позицију војне неутралности, са циљем да удаље Србију од Русије.
- Схватили су да њихов приступ не даје резултате, зато што су потценили интелигенцију Срба а преценили страх. Сада све више заступају наводно "реалну" опцију, признајући да је било грешака и говоре да разумеју наша негативна осећања. Наравно, истичу да је сарадња са НАТО и приближавање том савезу реалност и да то треба уважити.