Сада је и званично: Дуално образовање у Србији од школске 2019/2020. године
Законом о дуалном образовању данас је усвојила Скупштина Србије
Модел дуалног образовања биће уведен у систему средњег стручног образовања у Србији, кроз теоријску наставу и кроз рад код послодавца, утврђено је Законом о дуалном образовању који је данас усвојила Скупштина Србије, а који ће почети да се примењује почев од школске 2019/2020.
Недостатак стручних кадрова: Неопходан Закон о дуалном образовању
Модел дуалног образовања, који подразумева учење кроз рад, примењиваће се за образовне профиле у трајању од три, односно четири године, као део средњег стручног образовања и васпитања.
Шарчевић је рекао да је 200 компанија испунило услове и критеријуме за укључивање у дуално образовање које за сада има 19 профила.
Законом је прописано да ученик има право на месечну накнаду за учење кроз рад у нето износу од најмање 70 одсто минималне цене рада, коју исплаћује послодавац.
Током учења кроз рад код послодавца забрањени су дискриминација ученика, физичко, психичко, социјално, сексуално, дигитално и свако руго насиље, а забрањено је обављање опаснограда за децу.
Привредна комора Србије ће проверавати испуњеност услова за извођење дуалног образовања код послодавца.
Међусобни однос школе и послодавца уређује се уговором о дуалном образовању, у писменој форми, најмање на период од три, односно четири године, а уговор о учењу кроз рад закључују послодавац и ученик, односно родитељ.
Закон предвиђа и услове за случај раскида уговора.
Регистар уговора о дуланом образовању водиће ПКС.
Инструктор, запослени код послодаца, у сарадњи са координатором учења кроз рад, реализује, води и надзире учење кроз рад код послодавца, а завршним, односном матурским испитом проверавају се и стечене компетенције.
Циљеви дуалног образовања су обезбеђивање услова за стицање, усавршавање и развој компетенција у складу са потребама тржишта рада, допринос јачању конкурентности привреде Србије, као и омогућавање запошљавања по завршеном образовању.
План и програм наставе и учења, који ће доносити ресорни министар уз претходно мишљење Нациналног просветног савета и Савета за стручно образовања и образовање одраслих, иновираће се сваких пет година, или у краћем року ако то захтевају потребе привреде и технолошког развоја.
Обим учења кроз рад износи најмање 20 одсто, а највише 80 одсто од укупног броја часова стручних предмета.
Учење кроз рад се реализујетоком школске године у период од 8 до 20 часова, најдуже шест сати дневно, односно 30 сати недељно, и то код једног или више послодаваца.
Структура уписа ученика за образовне профиле дуалног образовања биће утврђена у складу са потребама привреде и могућностима даљег школовања, а у припреми плана уписа учествоваће и послодавци.
За кршење закона предвиђене су новчане казне од 5.000 до 100.000 динара.