Саопштење редакције "Вечерњих новости" поводом претњи лидера ССП и најаве кривичних пријава
Саопштење редакције "Вечерњих новости" преносимо у целости.
Редакција "Вечерњих новости" позива председника Странке слободе и правде да се извини новинарима "Новости" које је увредио називајући их лажовима и да престане да себи даје за право да одређује ко је новинар, а ко то није. Извињење дугује и читаоцима нашег листа који нам деценијама свакодневно поклањају поверење.
Специјалиста педијатрије упозорава: Ако деци дајете АНТИБИОТИКЕ ово МОРАТЕ ДА ЗНАТЕ!
ПОКРЕНУТА ИСТРАГА ЗА УТВРЂИВАЊЕ ПОРЕКЛА НОВЦА: Ђилас би могао 10 година у затвор ако се докаже кривица
ЈОШ УВЕК УГРОЖЕНА БЕЗБЕДНОСТ ВУЧИЋА? Вулин открио нове детаље у истрази против Веље Невоље
Саопштење редакције "Вечерњих новости" преносимо у целости:
"Зини да ти кажем" - тако Ђилас одговара новинарима када га питају за његово пословање, за фирме и милионе које поседује.
Баш тако је гласио одговор који је још као градоначелник Београда дао новинару "Политике" када га је упитао за колико је продао компанију "Дајрект медија" извесном бугарском бизнисмену. У том тренутку изгледало је то као обична пословна трансакција, да би се испоставило да је ова трговина била фиктивна - пословна представа преливања капитала који се поново вратио у Ђиласову касу.
Тражимо од председника ССП и да престане да врши притисак на медије претећи кривичним пријавама, те да нас пусти да радимо свој посао. Најаву кривичних пријава против главног уредника "Новости" Милорада Вучелића и наших новинара схватамо управо тако - као покушај да се на новинарско питање одговори репресијом, на чињенице хајком, а на истину - претњом. Ово лице Драгана Ђиласа, уосталом, новинари добро памте из времена када је био на челу Града Београда и када су ароганција, грубост и застрашивање били манир опхођења са јавношћу приликом сваког сучељавања са чињеницама.
Адреса за контрааргументе (уколико уопште постоје), ако, по Ђиласу нису медији, тачније они које он таквима сматра, свакако јесте Управа за спречавање прања новца, која ће се бавити његовим рачунима широм света.
И раније се Ђилас постављао као врховни медијски ауторитет и разврставао наше колеге, вређајући искусне професионалце да заправо и нису новинари, само зато што су његови милиони и фирме били тема њихових текстова.
Хроника Ђиласових инцидената са новинарима недопустиво је дуга и богата. Није заборављено да је колико јесенас најавио тужбу против новинара Пинка и чланова других редакција који су на телевизији говорили о њему. Није тада презао ни да вређа новинаре алудирајући на њихов изглед. На конференцији за медије коментарисао је како новинарки Објектива дрхти глас, а новинару Пинка није запамтио име, али јесте "да носи хеланке у ТВ прилозима".
У изборној ноћи 2018. године, Ђилас је забранио улазак на своју конференцију за медије представницима редакција Пинк, Хепи, Студио Б, "Ало", "Информер" и "Српски телеграф". Он свој списак неподобних повремено ревидира - на њему су сада и "Новости", а некада је била и "Политика".
Однос председника ССП према новинарима осудило је Удружење новинара Србије, које га и овог пута позива да "престане са неприхватљивом праксом омаловажавања и вређања новинара".
Независно удружење новинара Србије, међутим, није се огласило, ни сада, као ни раније. Удар Драгана Ђиласа на новинаре није у фокусу њиховог рада. А и како би био, ако се присетимо да је 2018. године НУНС од фирме чији је Ђилас сувласник узео, за свој Медија центар, позајмицу од шест милиона динара. Да је то истина потврдио је и Славиша Лекић, који је у периоду после спорне трансакције био председник НУНС.
Ни пре два дана, када је Ђилас по само њему знаним аршинима разврставао наше колеге на новинаре и неновинаре, они који су задовољили његов услов да питају нису се солидарисали са новинарком "Новости", нити са осталим колегама које су остале ускраћене за одговор. Нико од њих за њега није имао ниједно питање, а он је унапред, као да су имали неки прећутни договор, саопштио да је њима - све јасно.
Дуга је историја Ђиласове, нажалост у неким случајевима успешне, контроле медија. Још покојна Верица Бараћ, председница Савета за борбу против корупције, означила га је као човека који је, закупљујући медијски простор и заузимајући огроман део маркетиншког тржишта, контролисао медије у Србији.
Разумемо нервозу Драгана Ђиласа што "Новости" нису под његовом контролом и поручујемо - тако ће и остати!