Седница НАТО у Тирани: Кључне теме Косово и утицај Русије на Балкан
Закључци
У претходна два дана Војни комитет НАТО је заседао у Тирани, где је расправљао о ситуацији на Западном Балкану, са освртом на Косово, борби против тероризма и новој стратегији у Авганистану. Председавајући Војног комитета НАТО генерал Петер Павел изјавио је данас да „још увек нема договора“ Београда и Приштине о војсци Косова, али да та војска „треба да буде формирана у складу с уставом и законима релевантних земаља“. Посебно је говорио о утицају Русије на Балкану.
Запад нас ударио у најдраже, Србија пред уценом: САНКЦИЈЕ Русији или крај снова о ЕУ
Премијерка Србије за светске агенције: Корак по корак изградићемо толерантније друштво
Председавајући Војног комитета НАТО генерал Петер Павел изјавио је за АП да би проблеми у региону Западног Балкана могли да произађу из радикализма, организованог криминала, миграција, економских проблема или "малигног утицаја из Русије".
- Ми се не надмећемо са Русијом око Западног Балкана. Ми смо пре свега усредсређени на то да Балкан буде стабилан и безбедан - поручио је Павел.
Он је додао и да не постоје планови за смањење трупа на Косову или постављања рока њиховог присуства тамо.
Ипак, је напоменуо да „још увек нема договора“ Београда и Приштине о војсци Косова, али да та војска „треба да буде формирана у складу с уставом и законима релевантних земаља“, преноси АТА.
Агенција наводи да је Павел то казао одговарајући на новинарско питање током заједничке конференције за медије са начелником Генералштаба албанске војске Бардилом Кољчакуом, на маргинама конференције Војног комитета НАТО у Тирани.
Немачка као пример идеалне државе: Брнабић за Дојче веле о свом циљу као премијерке
Наводи се да је Павел поручио да ће „НАТО наставити са политиком отворених врата“ према новим чланицама.
- НАТО је у континуитету следио политику отворених врата и чврсто остаје при том ставу. Постоји неколико земаља које би желеле да приступе Алијанси и оне улажу највеће напоре у реформама на пољу одбране. Када достигну тражени ниво за чланство, верујем да ће се процес преговарања са њима покренути како би постале пуноправне чланице - рекао је Павел.
О политици "отворених врата" говорио је и неформални домаћин скупа албански премијер Еди Рама. Он је изјавио да "Босна и Херцеговина, Србија, Македонија и Косово и даље недостају на НАТО мапи", преноси АТА.
Албанска агенција наводи да је Рама "поновио подршку Албаније политици отворених врата (НАТО) за све земље Западног Балкана".
- Ово подручје, које тек треба да буде укључено у европску безбедносну архитектуру, чини територију на којој играчи треће стране виде рањивост и прилике за упад - рекао је Рама.
Председавајући Војног комитета НАТО генерал Петр Павел у име Алијансе је "изразио захвалност снажној посвећености Албаније и доприносу те земље заједничкој безбедности и операцијама и мисијама под вођством НАТО у Авганистану и на Косову".
АТА наводи да је Павел "такође похвалио улогу Албаније у промовисању сарадње и стабилности на Западном Балкану, као и у борби против Исламске државе".