Синиша Мали и Александар Вулин положили венце на место погибије гардиста и пацијената КБЦ Драгиша Мишовић
Градоначелник Београда и министар одбране на обележавању 19. годишњице од почетка НАТО агресије
Градоначелник Београда Синиша Мали и министар одбране Србије Александар Вулин положили су данас венце на место погибије војника Гардијске бригаде и пацијената КБЦ "Драгиша Мишовић" поводом 19. годишњице од почетка НАТО агресије на СРЈ.
Прочитајте и:
- У питању је злочин над слободним и сувереним народом, који својом историјом и животом тако нешто није заслужио. Докле год неко за овај злочин не буде одговарао или се бар људски покајао, нећемо моћи да оставимо све ово иза нас, нећемо моћи да заборавимо, нити опростимо - рекао је Вулин, преноси служба за информисање Града Београда.
Министар Вулин је рекао да не зна да ли је пилот који је бомбардовао болницу кажњен за то, и да вероватно није, као ни то да ли је његов командант, који му је дао наређење да бомбардује болницу, кажњен за то.
- Не знам да ли је ико ко је учествовао у НАТО агресији над српским народом био кажњен за то што је урадио - скоро сигуран сам да није. Докле год неко не буде био кажњен, докле год се неко људски не покаје за смрт ових људи у болници, док се неко макар људски не покаје за све ове хиљаде смрти за време НАТО агресије у Србији, ми нећемо моћи да кажемо да је све иза нас - истакао је Вулин.
Према његовим речима, 19 година се још опорављамо од последица НАТО агресије, још обнављамо оно што је порушено, још покушавамо да залечимо ране, још покушавамо да заборавимо, а не можемо да заборавимо и не можемо да опростимо.
- Тек ће се генерације које долазе иза нас носити са последицама НАТО агресије, са свим оним што је бачено у нашу земљу, у нашу воду, у наш ваздух. Србија гледа у будућност. Ми ћемо се трудити, дати све од себе, да учинимо свет око нас бољим, лепшим, праведнијим, али НАТО агресију нећемо моћи да заборавимо и никада нећемо моћи да опостимо - поручио је министар Вулин.
На месту страдања војника Гардијске бригаде, испред болнице "Доктор Драгиша Мишовић", у делегацији Војске Србије која је положила венац били су и командант Гарде Војске Србије генерал-мајор Миломир Тодоровић и командант Команде за обуку генерал потпуковник Ђокица Петровић.
Градоначелник Мали је рекао је од бомбрадовања Клиничко-болничког центра "Драгиша Мишовић" погинуло седам гардиста и троје пацијената.
- Желимо да оставимо ратна разарања и страхоте иза нас, а да у садашњости градимо бољу будућност за нашу децу - рекао је Мали и оценио да је Србија "данас у потпуности другачија земља", која се "за себе и своју децу бори економијом, изградњом нових километара ауто-путева и железничких пруга, нових фабрика и отварањем нових радних места".
Комплекс КБЦ "Драгиша Мишовић" је погођен ракетом 20. маја 1999. после поноћи. Погинули су војници Александар Бајин, Горан Вережан, Предраг Игњатовић, Бранимир Крњајић, Славиша Миљковић, Војин Пејчиновић и Драган Танкосић, и пацијенти Бранка Бошковић, Зора Бркић и Радосав Новаковић.