СКАНДАЛ У ВЕЛИКОЈ ПЛАНИ: Општина новцем грађана асфалтирала сокак локалном богаташу
Општина финансира асфалтирање пољског пута локалном бизнисмену Небојши Ђиновићу из Бресја, огорчила је мештане ове поморавске општине
Одлука председника општине Игора Матковића да, у ситуацији кад у Великој Плани постоје десетине неасфалтираних улица, општина финансира асфалтирање пољског пута локалном бизнисмену Небојши Ђиновићу из Бресја, огорчила је мештане ове поморавске општине.
ПРЕДСЕДНИК СРБИЈЕ ВОДИ РАЧУНА О ДОСТОЈАНСТВУ ДРЖАВЕ И НАЦИЈЕ: Три Вучићева форхенда
Дачић о идеји разграничења КиМ: Ако то буде званичан став Србије, Русија ће нас подржати
- У том сокаку постоји део Ђиновићевог предузећа и још једна кућа. У оближњој Дунавској улици живи 11 домаћинстава. Зар није логичније да је асфалтирана та или нека друга улица – пита мештанин Бресја, који је замолио да му не наводимо име, јер не жели непријатности.
У четвртак грађевинске машине предузећа „Шумадија“ из Београда асфалтирале су слепи пољски пут који води испред хале Ђиновићеве фирме „Супериор“ до њива које су већином у његовом власништву.
Небојша Стоиловић, директор ЈКП „Милош Митровић“, предузећа које је задужено за изградњу и одржавање путева у општини, каже да то предузеће овај пут није било инвеститор, већ да је све завршено преко МЗ Бресје, а да је средства обезбедила општина.
Занимљиво је да МЗ Бресје (DSS) већ две године не функционише. Савет МЗ не одржава седнице, рачун је у блокади, због дугова телефон у канцеларији је искључен. Управо је руководство општине више пута разматрало могућност како да се неактиван Савет МЗ распусти, а сад одједном општина ту месну заједницу користи као параван за скривање своје улоге у спорном послу, чија је вредност око пола милиона динара.
Душан Марић, помоћник председника општине, тврди да никад ни на једном општинском органу, нити органу владајућих странака СНС и СПС, није поменута могућност да се новац из скромног општинског буџета троши за асфалтирања пута једном од најбогатијих људи у Великој Плани.
-Ово је нечији приватни аранжман, који са интересом општине, интересом грађана Велике Плане и СНС нема никакве везе. Напротив, овим се руши углед и општини и СНС. Посебно је трагикомично што је општина читав посао, као кукавичије јаје, подметнула месној заједници – каже Марић.
Да све буде горе, пут је асфалтиран без грађевинске дозволе и још неких неопходних докумената, а асфалтирање истог није поменуто ни у једном планском документу општине и ЈКП Милош Митровић за ову и наредне године.
-Пољски пут који је асфалтиран излази на регионални пут Велика Плана – Смедеревска Паланка. Нема грађевинске дозволе, нема саобраћајне сигнализације. Све је завршено на брзака, као да гори. Ко ће да буде крив ако се, далеко било, на том месту догоди саобраћајна несрећа – пита Марић.
По њему, било би много логичније да Ђиновић и остали богати људи помажу општину и сиротињу, посебно кад су у питању пројекти везани за младе и социјалну заштиту, а не обрнуто.
-Сад ДИС, Подрум Радовановић, ДИМА, Сто посто, Моравац и остале компаније имају пуно право да траже да им се асфалтирају прилазни путеви до њива и дворишта. Ако има довољно новца, а нема га, јер постоје десетине других приоритета, онда он треба да се дели плански, по јасно одређеним критеријумима, а не на основу личних симпатија или дилова – упозорава Марић.
Отац Небојше Ђиновића Иво је својевремено, као кадар ДС, био кандидат за председника општине, али је поражен од Дејана Шулкића, кандидата ДСС.
-Све ово подсећа на случај асфалтирања пута до етно села. И тај посао је завршен по буразерском систему, без постојања општег интереса – каже Марић.
Пре две године садашње општинско руководство финансирало је асфалтирање пута до етно села „Моравски конаци“, што је изазвало велики револт грађана. Људи су се питали зашто је новцем из буџета финансирано асфалтирање пута до ресторана тајкуна Драгана Костјерчевића.
Простом претрагом на интернету види се да Костјерчевић има најмање три регистроване фирме, Друштво за производњу, туризам и услуге Прогрес, Прогрес wood пелет и Прогрес ДОО. И ни једна од њих није регистрована у Великој Плани, већ све три имају седиште у Малом Зворнику, ул. Светосавска 35.
Даљом претрагом се види да наведене компаније имају фабрику цигле и црепа, фабрику пелета, хладњаче, тегљаче марке „мерцедес“, вилу „Круна“ у летовалишту Олимпик Бич у Грчкој, да у Викенд насељу на Копаонику продају 18 апартмана и да се баве изградњом стамбено-пословних зграда и пружањем туристичких услуга.
-Prethodni председник општине, који је са својим сарадницима био редован гост у етно селу, за десет година колико је био на власти није хтео да асфалтира тај пут, страхујући од реакције јавности, а ми смо потрчали да то урадимо чим смо преузели општину – истиче Марић.
У истом делу Велике Плане у којем се налазе производни погони „Прогреса“ углавном живе избеглице са Косова и Метохије. Насеље са више од хиљаду становника има петнаестак дужих и краћих улица. Ни једна није асфалтирана.