СКУПШТИНА СРБИЈЕ: Изабрано четворо судија Уставног суда, изгласан Закон о пољопривреди
Посланици одлучили о кандидатима.
Снежана Марковић, Милан Шкулић, Мирослав Николић и Јован Ћирић изабрани су данас за судије Уставног суда, одлучила је Скупштина Србије која је утврдила листу кандидата са које председник Србије треба да именује пет судија тог суда. Парламент је нове судије Уставног суда изабрао са листе од осам кандидата коју је предложио председник Србије Томислав Николић.
Скупштина је истовремено утврдила листу од десет кандидата за судије Уставног суда са које председник Србије треба да именује пет судија. Предложени кандидати за судије Уставног суда на листи коју је утврдио парламент су судија Уставног суда Катарина Манојловић Андрић, професори на Криминалистичко-полицијској академији Драгана Коларић и Тијана Шурлан и председник Уставног суда Весна Илић Прелић.
ДАЧИЋ ПОРУЧУЈЕ: Кина и Русија гаранти решавања питања Косова у Уједињеним нацијама
Кандидати су и директорка Агенције за борбу против корупције Татјана Бабић, судија Привредног апелационог суда у Београду Јасминка Обућина, адвокат из Београда Душан Игњатовић, професор на Факултету за правне и пословне студије „Др Лазар Вркатић“ Тамаш Корхец.
Такође, на листи кандидата су и заменик вишег јавног тужиоца у Новом Пазару Радисав Филимоновић и јавни извршитељ из Београда Бранислав Петровић. Уставни суд чини 15 судија који се бирају и именују на девет година, а истекао је мандат осам судија, које су изабрали Скупштина Србије и председник Републике, док је једном судији престала функција због испуњења услова за старосну пензију.
Мандат је истекао Драгиши Слијепчевићу, Марији Драшкић, Боси Ненадић и Предрагу Ћетковићу, које је за судије Уставног суда изабрала Скупштина Србије и Весни Илић Прелић, Оливери Вучић, Драгани М. Стојановић и Катарини Манојловић Андрић које је на деветогодишњи мандат именовао председник Србије. Судији Агнеш Картаг Одри, која је за судију Уставног суда именована одлуком председника Републике од 7. децембра 2007. дужност судије тог суда престала је 7. јула 2016. због испуњења услова за старосну пензију.
Усвојене измене Закона о пољопривреди
Скупштина Србије усвојила је данас измене и допуне Закона о пољопривреди и руралном развоју, који предвиђа процедуре и рокове за коришћење средстава из европских фондова ИПАРД. Усвојене су и измене и допуне Закона о водама, којим су утврђена правила о испуштању и квалитету комуналне воде, и она су усаглашена са правилима Европске уније.
О чему се данас још гласа
Скупштина Србије треба данс да се изјасни и о потврђивању Споразума влада Србије и Кине о међусобном укидању виза за носиоце обичних пасоша. Скупштина ће се изјаснити и о измени одлука о утврђивању састава Парламентарног одбора за стабилизацију и придруживање и састава сталних делегација Скупштине Србије у међународним парламентарним институцијама.
НЕМАЈУ СРАМА: Самопрокламована држава "Косово" уложила протестну ноту ЕУ због Ђурићеве посете
Скупштина треба да се изјаснити и о потврђивању Споразума између Владе Србије и Уједињених нација о Централној канцеларији Пројекта Транс-европске железнице, као и о потврђивању Мултилатералног споразума о комерцијалним правима у ванредном ваздушном авио-превозу у Европи.
До краја седнице остало је да се размотре и амандмани на предлоге закона о управљању аеродромима, о становању и одржавању зграда, о транспорту опасне робе, као и амандани на измене закона о комуналним делатностима и о јавно-приватном партнерству и концесијама.