ВАНРЕДНО ЗАСЕДАЊЕ СКУПШТИНЕ СРБИЈЕ: На дневном реду сет закона из области правосуђа
Овим законима искључује се могућност да политичка грана власти утиче на избор судија и тужилаца.
Скупштина Србије почела је данас прво ванредно заседање, а на дневном реду од 32 тачке, чак 11 је из области правосуђа.
"КАМБЕРИ НИКАДА НЕЋЕ ПОМЕНУТИ ПОРОДИЦУ ШУТАКОВИЋ ОТЕТУ 1999" Неколико минута Вучићевог обраћања изазвало буру
ШОК: Беливуков клан покушао да председниковом сину ПОДМЕТНЕ УБИСТВО! Вучић: "То су гутали ваши медији правећи ми од деце криминалце"
"НА КОСОВУ НЕМА МАНАСТИРА КОЈИ НИСМО ОБНОВИЛИ" Председник Србије одговорио на јефтину ПРОВОКАЦИЈУ
Министарка правде Маја Поповић рекла је да су измене закона које је предложила Влада у складу са референдумом о промени Устава у области правосуђа, и услов су за даљу реформу правосудног система и унапређење владавине права.
Како је истакла, ресорно Министарство је одмах после проглашења акта за промену Устава, кренуло са потребним изменама, јер оне треба да буду усвојене у року од годину дана.
О предложеним изменама прибављено је, напоменула је Поповић, и позитивно мишљење Венецијанске комисије, као најмеродавнијег тела у тој области.
Овим законима искључује се могућност да политичка грана власти утиче на избор судија и тужилаца. То омогућује владавину права и већу правну сигурност, објаснила је министарка и додала да је забрањен сваки непримерени утицај на суд.
Посланици ће расправљати о Предлогу закона о изменама Закона о организацији и надлежности државних органа за борбу против високотехнолошког криминала, о изменама Закона о објављивању закона и других прописа и аката, о изменама Закона о организацији и надлежности државних органа у поступку за ратне злочине, као и о предлогу закона о Високом савету тужилаштва.
На дневном реду су и предлози закона о изменама Закона о Уставном суду, Закона о судијама, Закона о уређењу судова, о изменама Закона о изгледу и употреби грба, заставе и химне, о јавном тужилаштву, о изменама Закона о организацији и надлежности државних органа у сузбијању организованог криминала, тероризма и корупције, као и закона о Високом савету судства.
Подсетимо, јуче су посланици усвојили Извештај о преговорима са Приштином од септембра прошле године до средине јануара.
Председник Србије Александар Вучић два дана је одговарао на питања посланика у Скупштини и изнео план од десет тачака о политици Србије у наредном периоду. Говорио је и о тзв. француско-немачкој иницијативи, а као посебно тешку истакао је тачку 4 и то други став у којем се наводи да се "Србија неће противити чланству Косова у било којој међународној организацији".