СНС РАСТЕ, ПОСЛЕ СПАС-а ВЕЛИКОМ ЈАТУ СЕ ПРИДРУЖУЈЕ И СПС? Ивица Дачић одговорио да ли размишља о томе!
Од како је дошла на власт, СНС је у последњих девет година успела да под своје скуте доведе укупно десет странака са републичког нивоа
Српска напредна странка кренула је већ у уједињење са СПАС-ом Александра Шапића, а није искључено и да се том великом јату приклони и "Здрава Србија" Милана Стаматовића. У спектру партија које нису опозиционе, на ветрометини остала још само Социјалистичка партија Србије (СПС).
"Певач који је обележио једну од најлепших епоха наше музике" Вучић упутио саучешће поводом смрти Ђорђа Марјановића (ФОТО)
"Наши народи се зближавају, наше институције сарађују" Потписан Меморандум о разумевању са Охајом
УВЕК ТУ УЗ СРБИЈУ У ТЕШКИМ ТРЕНУЦИМА: Александар Вулин се састао у Москви са министром за цивилну заштиту
Питање је, међутим, да ли ће они успети да зауставе пад подршке на изборима, крњење рејтинга или ће на крају прећи у СНС. Лидер СПС-а Ивица Дачић, међутим, каже да о уједињењу - не размишља.
Од како је дошла на власт, СНС је у последњих девет година успела да под своје скуте доведе укупно десет странака са републичког нивоа. Да том укрупњавању није крај наговестио је пре два дана функционер СНС Братислав Југовић оценивши да му се чини да ће добити још једно појачање, и то са Златибора.
- Мислим да Шапић није једини лидер једне странке која ће колективно да приступи СНС. Радио сам анкету у Чајетини и приликом анкетирања грађана Чајетине који здушно дају подршку Милану Стаматовићу, председнику општине и Здраве Србије, огромна већина њих се изјаснила да више желе да виде Стаматовића у Председништву СНС него да он има своју странку - рекао је Југовић.
Своју странку имају социјалисти, који за сво то време преживљавају у сенци СНС-а, а све чешће се чују одјеци да се по слабо чему разликују од напредњака. Последице се виде у пракси, СПС-у се крњи , све мање бирача заокруђује њихову опцију, од 2012. су изгубили 230.000 гласова.
Међу одлукама које су допринеле томе је и она која је својевремено изненадила многе, да на председничким изборима 2017. године немају свог кандидата и да подрже Вучића.
Да за њих другог пута изгледа и нема показао је поново ове године Дачић, и предложио да владајућа коалиција има заједничког кандидата на председничким изборима 2022. године, и да заједно наступе на изборима.
Потпредседник СПС Бранко Ружић открио је ко би тај кандидат могао да буде, рекао је да је реално да социјалисти подрже Вучића.
- Ја се стално залажем за заједнички наступ на изборима, са једном листом и једним кандидатом. О уједињењу нисмо разговарали - поручује Дачић.
Можда лидери о томе не разговарају, али се у седишту социјалиста сигурно питају шта ће бити са њима, и да ли и даље могу поносно да носе слоган "Ми стојимо постојано" као када су прошле године прослављали три деценије постојања.
Баш тај јубилеј спомиње Предраг Лацмановић из агенције "Фактор плус" док оцењује положај СПС на политичкој сцени.
- Спајање СПАС-а и СНС није исто, СПАС нема традицију ни историју, постоје тек две године, а једини препознатљиви њен функционер је Шапић. СПС је, са друге стране, најстарија политичка странка у Србији, постоји још од стварања парламентаризма и јесте партија са традицијом. Јесте да се њено чланство и симпатизери из године у годину крње, изгубили су на идентитету али нису изгубили на препознатљивости и још имају неколико истакнутих личности које је представљају - напомиње Лацмановић.
Управо од лидера и истакнутих чланова СПС зависи и судбина странке, није све у рукама напредњака, додаје он.
- Сви они имају простора у медијима да промовишу идеје. Не бих рекао да све зависи од СНС, нико им не забрањује да буду активнији, ангажованији, да оснаже партију и врате је на стари-нови пут. Они су и даље у таквој позицији да могу да буду битан играч на политичкој сцени. Сада су битан шраф, на силазној путањи, али не значи да то не могу да зауставе - закључује Лацмановић.
На прошлим изборима СПС је у коалицији са ЈС добио 10, 38 одсто гласова, а према последњим истраживањима, може да рачуна на подршку од 8,3 одсто грађана. Нови избори чекају Србију за 10 месеци, а извршни директор Цесида Иво Чоловић подсетио је да их је одлука из 2017. године пуно коштала а да би о наредним потезима морали добро да размисле.
- Свакако да ово може много да их кошта и да би морали озбиљно да размисе о својој комуникационој стратегији према бирачима, како би их убедили зашто да гласају за СПС а не за СНС који вуче све конце - напомиње Чоловић.