Шпанија стала уз Србију: Лажна држава Косово не може у ЕУ, стигла БЛОКАДА из Мадрида
Самопрокламована држава у све већим проблемима
Шпанија доставила писмо у облику "нон-пејпера" пред усвајање стратегије проширења на Западном Балкану, у ком "стопира" тзв. Косово.
Прочитајте и:
Само недељу дана пре усвајања Стратегије проширења ЕУ на земље Западног Балкана, Шпанија је довела у питање не само стратегију већ и цео процес због оштрог супротстављања укључивању самопрокламоване државе Косово у било који процес који оставља утисак да се српска покрајина третира као држава.
У писму у облику "нон пејпер" које је Шпанија доставила пред усвајање стратегије проширења на Западном Балкану и који је дневник обезбедио, Шпанија се супроставља употреби термина WB6, што је скраћеница са шест земаља Западног Балкана, и истиче да "тзв. Косово није део процеса проширења".
Ако се узму у обзир примедбе Шпаније, према наводима овог дневника, онда Стратегија проширења ЕУ, уместо подршке, још више гаси наде за поверење у процес проширења ЕУ. У дипломатским круговима се помиње да Шпанија мисли да се супротстави и учешћу тзв. Косова на Самиту ЕУ и земаља Западног Балкана у Софији.
Скраћеница WB6 се користи за стратегију како се не би "узнемириле" земље које нису признале ту лажну државу и у тексту се те земље називају партнерима ЕУ. Шпанија се супротставља и коришћењу тог назива.
Стручњаци упозоравају: Тачи спрема ДРАМАТИЧНЕ СУКОБЕ на Косову, на север стигли његови шпијуни
Дневник констатује да је овакав приступ Шпаније резултат унутрашњих проблема с којима се суочава и иде против свега што је до сада говорила о европским интегративним процесима. У "нон-пејперу" Шпанија тврди да је неопходно направити разлику између процеса проширења ЕУ и процедура и стратегија за Западни Балкан, који је део заједничке спољне и безбедносне политике (ЦФСП) и која прати своју логику. Такође, Шпанија сматра да проширење не треба посматрати као директно средство за решавање политичких проблема у региону Западног Балкана.
- Треба да се догоди супротно, неопходно је да се претходно превазиђу ови сукоби како би се омогућио процес проширења - навели су представници Шпаније.
У писму се представници самопрокламоване државе Косово - које се помиње уз фусноту, позивају да унапреде остваривање стандарда који су зацртани у Споразуму о стабилизацији и придруживању, сугерише се наставак дијалога између Приштине и Београда подржан од стране Европске уније, "пошто је немогуће пронаћи решење сукоба наметањем унилатералних резултата".