ПАТРИЈАРХ ПОРФИРИЈЕ: Спасовдан симболично указује на уздизање и вазнесење града из пепела - нада и вера у будућност
Литургијом у 9 сати почекла је слава града Београда, а литија почиње у 19 часова
Литургијом у Вазнесењској цркви јутрос је почело обележавање славе Града Београда - Вазнесења господњег, Спасовдана. Литургија је почела око девет сати, а служио је патријарх СПЦ Порфирије који је рекао да је Бог са нама и да се сва пророштва и обећања могу скупити у ту једну реченицу.
- Само онда када не само знамо, него и када носимо у себи ту истину и живимо њом само тада знамо шта је слава Божија. Само тада знамо шта је и где је и слава читавог људског рода, и нас као појединаца и као народа - рекао је патријарх.
САОПШТЕЊЕ АДВОКАТСКЕ КОМОРЕ СРБИЈЕ: Отклоњен разлог за организовање протеста
ДРЖАВА ЋЕ ПРОНАЋИ ПОЧИНИОЦЕ! Биће решена убиства новинара Ћурувије и Пантића
ВУЧИЋ ДОБИО ТИТУЛУ ПОЧАСНОГ ГРАЂАНИНА ЈАГОДИНЕ: Привилегија каква није указана никоме до сад
Истакао је да без истинске, праве и чисте вере нема ни знања, нити истинског, исправног и спасоносног живота.
- Свети Сава и многи пре и после њега, па до нас данас препознали су да је истинита и права вера, вера православља јер она носу у себи пуноћу откривења Христовог, истине Христове о томе да је човек биће које је створено за радост и славу - биће створено да слави Бога - рекао је патријарх.
Зато, како је истакао, онај који на истински и прави начин не слави Бога не само да не може живети у добру, врлини и љубави већ је потпуно изгубљен.
- Ако је Христос на првом месту у нашем срцу, немојте имати сумње да ће тада све бити на свом месту - рекао је патријарх Порфирије и додао:
- Браћо и сестре, слава Града Београда је само један камичак слављења на које смо позвани као иконе Божије. Створени смо искључиво и само да славимо Бога".
Литургији је, између осталих, присуствовао и овогодишњи домаћин славе, градоначелник Београда Зоран Радојичић.
Он је Београду и свим његовим грађанима честитао славу и додао да је после више од годину дана борбе са короном епидемиолошка ситуација таква да можемо да се окупљамо, наравно уз поштовање прописаних мера заштите.
Позвао је све грађане да учествују на литији која ће, подсетио је, почети у 19 сати испред Вазнесењске цркве, предводиће је патријарх Порфирије, а уз мошти Свете Петке, деспота Стефана Лазаревица и изворног барјака Града Београда доћи до Храма Светог Саве на Врачару.
- Позивам суграђане да заједно са нама учествују у литији и да се на тај начин помолимо за Београд и Београђане, сетимо оних који су изгубили животе у борби са короном и захвалимо свима који су са нама борили, давали нам подршку и олакшавали нам борбу са короном. Ту пре свега мислим на здравствене рандике, али и све остале који су нам помогли да дођемо у ситуацију да смо се скоро изборили са короном", рекао је Радојичић.
Како је најављено, уз звуке звона у свим градским црквама у 19 сати почеће литија централним градским улицама коју ће предводити патријарх Порфирије, а у којој ће учествовати представници Града Београда, свештеници, чланови београдских црквених хорова, представници различитих градских служби и грађани.
Литија ће бити формирана испред Вазнесењске цркве, у Улици адмирала Гепрата, одакле ће се колона кретати улицама Кнеза Милоша и Краља Милана преко Трга Славија и даље Булеваром ослобођења до Храма Светог Саве на Врачару, где ће бити служен молебан за Београд и његове становнике.
Од када је деспот Стефан Лазаревић 1403. године дао Београду статус престонице, у част обнове и напретка, Београд је као своју славу узео Вазнесење Господње - Спасовдан.
Та стара заветна слава симболично указује на уздизање - вазнесење града из пепела и неуништиву наду и веру у будућност.
Празник Вазнесења Господњег или како је у народу уобичајено, Спасовдан, један је од десет празника посвећених Христу, спада у покретне празнике и увек пада у четвртак, 40 дана после Васкрса, а десет дана пре Духова.
Прошле године, због пандемије корона вируса, литије није било, али је градска слава обележена литургијом у Вазнесењској цркви и ломљењем славског колача и паљењем свећа у Старом двору, уз присуство мањег броја људи него што је уобичајено.