СРБИЈА ИЗ ДЕФИЦИТА У СУФИЦИТ ОД МИЛИЈАРДУ И ПО ЕВРА: Премијерка открила невероватне податке - ево како се наша држава мења
Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић изјавила је вечерас да је данас Народна банка Србије урадила анализе за сектор Информационо комуникационих технологија до краја октобра, и да је вредност извоза до десетог месеца 2021. године чак милијарду и 470 милиона евра
Премијерка је у у емисији Ћирилица на Хепи телевизији појаснила да је то практично вредност извоза наше памети и то значи да су наши иноватори створили нешто што је у толикој вредности извезено у свет.
- Данас је сектор ИКТ највећа нето извозна грана, надмашио је пољопривреду у висини извоза. Информационо комуникациони сектор има веће учешче у БДП-у него рецимо грађевинарство, а сви знају колико се гради у Србији - рекла је премијерка.
ДОКТОР УПОЗОРАВА: Ово морате да знате ако пијете антибиотике!
"ЧУЛА САМ СЕ СА ПРЕДСЕДНИКОМ" Премијерка Брнабић открила: Ево шта је Вучић рекао током немира у Тирани
ДИВЉАЛИ УЛИЦАМА ТИРАНЕ И ПАЛИЛИ СРПСКУ ЗАСТАВУ: Албанска полиција ухапсила одговорне хулигане
Она је објаснила да је од 2008. до 2021. године извоз и суфицит у области информационих технологија знатно измењен.
- Извоз је 2008. године био 178 милиона евра а суфицит нисмо ни имали, већ смо имали дефицит – увозили смо више памети него што смо их извозили. До краја ове године висина нашег извоза ће бити близу 2 милијарде евра а суфицит нам је у првих 10 месеци скоро милијарду и по евра. Да будем потпуно јасна, то је новац који иде у нашу земљу - истакла је премијерка.
Она је подвукла да су плате у овом сектору свакако много веће од републичког просека, али су и сходно томе, на те плате много већи доприноси који се враћају у бужет. Према њеним речима, због тога између осталог Србија данас има више новца за плате медицинских радника, средства за изградњу аутопутева, нових болница и школа.
- Када смо 2016. Године направили министарски савет за ИТ, тада је само у сектору програмирања било запослено 19.000 људи. Наша процена је била да тада постоји још 15.000 људи који одмах могу да се запосле у овој индустрији. Тада су нас нападали да су то празне приче и политичка обећања, а ми данас имамо 43.500 запослених и за само пет година смо више него дуплирали тај број - рекла је Брнабић.