СРБИЈА ПОСТАЈЕ ЧЛАНИЦА ЕУ? Шеф европске делегације поручио "Треба да одговоре"
Шеф политичког одељења Делегације Европске уније у Србији Дирк Лоренц изјавио је данас да је могуће да Србија постане члан ЕУ.
Додао је да су критеријуми исти за све земље кандидате и нагласио да Србија на сукоб у Украјини треба да одговори заједно са осталих 27 чланица и другим земљама у свету.
На отварању дводневног скупа Демократија минимални консензус у организацији Црте, чија се главна тема односи на три најважнија стуба демократије - парламент, изборе и медије, а на којем је говорио и амбасадор Томас Шиб, Лоренц је рекао да мора да говори и о ситуацији у Украјини и нагласио да Србија као земља кандидат за чланство у ЕУ треба да одговори на сукоб у Украјини заједно са земљама чланицама.
Превенција кардиоваскуларних болести је важна: Ако приметите ЈЕДАН СИМПТОМ обавезно идите код лекара!
ВУЧИЋ: "Увек смо имали најстручније и најбоље министре финансија у региону!" Ово су њихове биографије!
ВАЖАН САСТАНАК НА АНДРИЋЕВОМ ВЕНЦУ: Председник Вучић сутра са амбасадором Хилом
- Непровоцирани и неоправдани сукоб у Украјини је кршење медународног права и угрожава медународни мир и стабилност - позивамо Русију да повуче војску и подржавамо независност интегритет Украјине - поручио је он.
Лоренц је навео да очекују објављивање коначних резултата парламенарних избора у Србији и успостављање парламента и владе како би наставила да спорводи реформе.
- ЕУ остаје стратешки избор Србије, градимо болнице за децу, нове путеве, купујемо болничка и ватрогасна кола, подржавамо срспке иноваторе и пољопривредике - рекао је Лоренц и додао да верују да је ЕУ најбоља могућност Србије за демократију, просперитет, безбедост и заштиту животне средине.
Према његовим речима, парламентарни избори у Србији показују да постоји потреба реформе по том питању.
ЕУ, како је рекао, поздравља формирање нових институција, - потпуно функционалног плуралистичког парлманта који ће изградити простор за истинску дебату у корист свих грађана. Додао да ова изазована времена и одлуке зехтевају храбре акције и да је важно да се одлуке донесу у транспарентној политичкој дебати.
Директорка ЦРТА Вукосава Црњански указала је да криза демократије "није од јуче" и није присутна само у Србији.
Црњански је навела је скуп посвећен основним стубовима деморатије а то су избори, парламент и навела да су априлски парламентарни избори још у току.
Подсетила је да је у току рат на европском континенту, а да су у региони чак три деценије после сукоба ратне ране свеже.
- Њима се манипулише, што продубљује неповерење у демократске институције - рекла је она и додала да је зато питање како опоравити демократију у земљи која нема искуство живота у функционалној демократији.
По миШљењу директора мисије УСАИД у Србији Дени Робертсоан демократија је дуг, спор и напоран рад, али да рад на томе вреди и исплати се. Поручио је и да је "важно истрајати и наставити".
- Последњи избори у Србији донели су плурализам, а нови парламент представљаће бољу ''колекцију'' интереса граЂана и требало би да допринесе инклузивијој дебати као и да јача поверење у демократију - рекао је он.
На скупу су говорили и генерални секретар Народне скупштине Србије Вељко Одаловић и потпредседница Владе и министарка европских послова Црне Горе Јована Маровић.
БОНУС ВИДЕО: Велике гужве на граници са Грчком