Србин освојио највиши врх у Јужној Америци: У два наврата се опраштао од живота, али ипак успео (ФОТО)
Невероватна прича
Новак Спасић (26), персонални тренер и лиценцирани планински водич, након учешћа на престижном Њујоршком маратону и пењања по Хималајима, освојио је и највиши врх Јужне Америке – Аконагву.
Грип покосио Европу, а ускоро штиже и у СРБИЈУ: Следи ЕПИДЕМИЈА
У тренутку када се упустио у ову авантуру, планинарством се бавио тек непуне две године. Иако без искуства, овај младић постао је најмлађи Србин који је освојио највиши врх Аргентине (6.962 м).
- Идеја о освајању Аконкагве дошла је прошле године када сам у походу на Хималаје упознао Драгана Јаћимовића, првог Србина који је освојио Монт Еверест. Осетио сам да бих волео да кренем његовим стопама. Први корак ка том циљу био је освајање највишег врха Аргентине – каже Новак.
►Више слика погледајте у галерији испод:
Непосредно пред пут Новак је сазнао да ће путовати са другом експедицијом јер је његова отказана. Друштво су му правила два момка из Македоније, један из Србије и водич.
- Кренути на такав пут са непознатим људима била је отежавајућа околност, јер сам био свестан да ће ми у више наврата зависити живот сваког од њих. Планина и екстремни услови који вас тамо сачекају оголе људе и брзо падну маске. Сви ти фактори утичу на то да се, хтели не хтели, са тим људима слажете добро – присећа се својих дилема пре полетања из Београда.
Пут је трајао 24 дана: 12 дана активног пењања, три дана силажења, температуре од чак минус 60 степени Целзијуса, ветрови који вас преко дана обарају, а ноћу вам не дају да заспите, камен, лед и снег…
У Србији нестаје 1.200 села: Драматично упозорење стручњака
- Једном смо чак два дана провели у базном кампу чекајући да прође олуја која је однела четири живота. Такође, да бисмо изашли на ту висину, потребно је да прилагодино своје тело тако што се сваког дана попнемо до одређене висине и вратимо на нижу да спавамо. Након последње аклиматизације чека се погодно време за излазак на врх, то може потрајати и по неколико дана. То су све разлози због којих је неизвесно колико ће трајати таква експедиција – објашњава млади алпиниста.
Начин опстанка у суровим условима одвратили би оваквог подухвата већину нас, али не и Новака.
- Топили смо снег и лед да бисмо имали воду да преживимо. То се ради на пламену плинске боце са специјалном мешавином гаса која може да гори у условима са мањим процентом кисеоника у ваздуху…
Пут до врха опасан је по живот, док су се пењали, гледао је како не магарцима враћају у базу промрзле људе. Један момак из његове групе морао је да одустане јер су му прсти промрзли. И сам се у два наврата опраштао од живота.
- Први пут, на 5.700 метара висине, због промрзлина на рукама и прстима морао сам по олуји да се вратим у базни камп да би ме лекари прегледали или ми чак одстранили прсте. Тада сам у журби силазећи пао и ударио главу у стену. Пробудио ме је Аустралијанац који је видео моју дречаву јакну кроз снежну олују. Наставио сам даље, али сам убрзо морао да седнем и тада сам мислио да нећу имати снаге да устанем и наставим даље. Чак сам укључио ГоПро да снимим опроштајни видео јер сам веровао да ће прегледати садржај камерице када ме нађу смрзнутог. И други пут, када сам на сопствену одговорност наставио ка врху. Изашао сам на врх сат времена касније него што је дозвољено, сви су већ одавно отишли. У повратку сам се оклизнуо и прао сам на леђа и почео да се клизам низ стрмину. Зауставио ме – леш! У питању је било тело Американца који је страдао у снежној олују три дана пре – објашњава Новак.
Ипа, све недаће током пута нестају из главе када вас на врху сачека јединствени поглед који према Новаковим речима “има снагу да вас промени у потпуности.