Сутра седница Савета безбедности УН о питању Косова: Ивица Дачић представља Србију
Размотриће се актуелна ситуација
Први потпредседник Владе и министар спољних послова Ивица Дачић представљаће Србију на седници Савета безбедности Уједињених нација посвећеној проблему са Косовом, која ће се сутра одржати у Њујорку.
Прочитајте и:
На седници ће бити разматран редовни тромесечни Извештај генералног секретара УН Антонија Гутереша о раду Привремене административне мисије УН на Косову (УНМИК), у периоду од 16. јула до 15. октобра године.
Министар Дачић ће у свом излагању дати осврт на Извештај генералног секретара УН о раду УНМИК-а у извештајном периоду, односно изнеће српску оцену актуелне ситуације у тзв. држави Косово и Метохија и деловању УНМИК-а, потврдило је Министарство спољних послова.
Извештај генералног секретара УН ће Савету безбедности представити његов специјални представник у јужној српској покрајини Косову, Захир Танин.
У свом Извештају, који је раније објављен, Гутереш је поновио значај дијалога између Београда и Приштине, истичући важност спровођења договора који су постигнути још 2013. године.
Он је указао и на значај даљег напретка у нормализацији односа Београда и Приштине, за који је истакао да изискује чврсту посвећеност, признајући да је примена споразума потписаних 2013. често одлагана.
- Споразуми на високом нивоу, како стари тако и нови, имају смисла само ако имају подршку на широкој основи и акцију обеју страна - нагласио је Гутереш.
Први човек Уједињених нација је, у свом редовном тромесечном извештају амбасадорима Савета безбедности, такође, упозорио косовске лидере да се уздрже од запаљивих изјава у вези са почетком рада Специјалног суда који ће, под окриљем ЕУ, процесуирати злочине које су током рата починили припадници ОВК.
- Позивам косовске политичке лидере да покажу зрелост у изјавама о Специјалном суду, који представља кључни фактор у обезбеђивању правде за жртве прошлог рата - наводи се у новом извештају шефа УН, о којем ће расправљати Савет безбедности.
У новом Гутерешовом извештају, како је раније објављено, не помиње се иницијатива САД, Француске и Британије да се седнице најмоћнијег тела светске организације о Косову, са свака три месеца "прореде" на две годишње, што снажно подржавају и тзв. представници власти у Приштини.
Таквом приступу противе се Србија и две сталне чланице Савета безбедности - Русија и Кина.
У Гутерешовом Извештају се закључује да приоритети Мисије УН остају унапређење безбедности, стабилности и поштовања људских права у покрајини Косово и у региону, те да УНМИК наставља своја конструктивна ангажовања са Приштином и Београдом, свим заједницама на Косову и регионалним и међународним актерима.
У анексу овог документа наведен је и извештај високе представнице ЕУ за спољну политику и безбедност Федерике Могерини о активностима ЕУЛЕКС-а на Косову од 16. јула до 15. октобра, у којем се истиче да косовске институције морају појачати напоре у решавању преосталих питања у области владавине права, укључујући политичко уплитање и корупцију.