Сутра славимо Мратиндан: Мушкарци, једну ствар морате урадити у току дана како бисте донели СРЕЋУ и БЛАГОСТАЊЕ у кућу
Многобројни су верници који сведоче о чудима овог светитеља
Српска православна црква и верници данас славе светог краља Стефана Дечанског, односно Мратиндан. Са Светим Савом и кнезом Лазаром, Свети Стефан чини тројство најмудријих, најпожртвованијих и најблагороднијих личности и светитеља које је дао српски народ.
Ископане мошти најмлађег српског свеца: Када смо заврнули рукав, видели смо КОЖУ, НОКТЕ и ДЛАКЕ!
Ово је молитва Светом Василију Острошком: Изговорите ОВЕ РЕЧИ и спасићете се сваке муке и болести
Син краља Милутина и отац цара Душана, је по наређењу необавештеног оца био ослепљен, а по наређењу лакомисленог сина био у старости удављен.
При ослепљењу јавио му се свети Никола у храму на Овчем пољу и показао му његове очи рекавши: "Стефане, не бој се, ево твојих очију на моме длану, у своје време ја ћу тих их вратити".
Пет година је провео у Цариграду као заточеник у манастиру Сведржитеља, а својом мудрошћу, подвигом, кротошћу, благочешћем, тпељивошћу и благодушноћу превасходнио је Стефан не само све монахе него и цео Цариград.
Након пет година поново му се јави свети Никола рекавши му: "Дошао сам да испуним своје обећање". И заиста, он осени слепог краља крсним знамењем и краљ прогледа, због чега му је Стефан подигао храм Дечански, једно од дивних дела византијске уметности и један од најзнаменитијих споменика негдашњег српског благочешћа.
Иначе, верује се да Стефан није био ослепљен јер је извршилац казне био поткупљен, или је био ослепљен само делимично (усијани леген није пробио зенице), али је Стефан током целог живота из страха од оца носио повез преко очију.
Свети краљ Стефан са светим Савом и светим кнезом Лазаром чини једну прекрасну триаду од светости, благородства и самопожртвовања, које је народ српски дао. Као мученик проживео је свој земни век и као мученик скончао 1336. године примивши венац бесмртне славе од Сведржитеља, коме је верно послужио.
У народу, нарочито источној Србији, постоје интересантни обичаји повезани с овим празником, који, како тврде етнолози, потичу из паганских времена. По једном, на Мратиндан су Стари Словени славили култ вука који је истовремено моћан противник и заштитник од демона.
Тако је настало веровање да 24. новембра Свети Мрата сазива све вукове и одређује им колико оваца од којег домаћина смеју да поједу те зиме тако да никоме не нанесу превелику штету.
Верује се да ће, ако мушкарац у кући на овај дан преузме све послове, укућанима кренути набоље и да ће их целе године пратити срећа. С друге стране, ако то не учини и буде се понашао размажено, укућане ће пратити несрећа.