У ЧЕТВРТАК СЕ СВЕ МЕЊА: Почињу консултације о новој влади са Вучићем, познато ко ће бити МАНДАТАР?
Одговор на питање ко ће све чинити владајућу већину у наредном периоду биће познат после консултација представника коалиција и странака које су на парламентарним изборима 3. априла освојили посланичка места у Скупштини Србије, са председником Србије 14. априла.
Званични позиви за 12 листа за разговоре, који ће трајати пет дана, током којих ће у Председништво најпре партије мањина, а на крају СПС-ЈС, Уједињени за победу Србије и тим око напредњака, још нису стигли.
Странке, ипак, већ спремају делегације, стратегије и поруке за Андрићев венац.
"ЗЛОЧИН У СРЕБРЕНИЦИ НИЈЕ ГЕНОЦИД" Међународна комисија изнела НЕОБОРИВЕ ДОКАЗЕ: Све је план Запада за уништење Србије
"ОДНОС ВУЧИЧА И РАМЕ НИКАД БОЉИ" Аналитичари открили: Братска веза два лидера може да реши косовско питање?
ПОЛИЦИЈА ДОКАЗАЛА ПРИСЛУШКИВАЊЕ ВУЧИЋА: Коцкице склопљене "Све знамо и све смо доказали"
Неуобичајено је да консултације крећу пре него што је оформљен нови сазив парламента (конститутивна седница се очекује између 25. и 27. јула), јер досадашња пракса показује да се на разговор са председником ишло тек после заседања.
Спекулише се да би то могло да значи да ће већина већ у првом дану рада имати можда спремно и име председника Скупштине, на шта се раније обично чекало до дана када се гласало и за нову Владу.
Свакако, процедура је да партија која има већину (126 посланика) обавести председника о томе и добије мандат за формирање тима у Немањиној 11.
Према речима члана Председништва СНС Горана Весића, сасвим је природно да мандатар за састав нове Владе Србије буде из редова напредњака:
- Председник ће сам проценити на основу разговора и даће мандат ономе за кога верује да може да обезбеди парламентарну већину, односно најмање 126 посланика, колико је неопходно за избор владе. Србији је неопходна влада која ће радити као тим и која ће бити спремна за доношење тешких одлука - навео је Весић.
Више рачуница до већине
Математика каже да је тиму око СНС, који је освојио 120 посланика, потребно још најмање шест за већину. Међу њима ће свакако бити Савез војвођанских Мађара са пет мандата. Социјалисти су у више наврата изјављивали да је природан наставак сарадње са СНС, али да су спремни и за неке другачије улоге. У Београду су већ формирали власт са СНС, али су напредњаци поручивали да то не мора да се преслика и на Републику. Тим око социјалиста има 31 мандат. "Уједињени за победу Србије" освојили су 38 посланика, коалиција НАДА 15 посланика, а "Морамо" 13. Двери и Заветници имаће по десет посланика, "Муфтијин аманет" три, "Заједно за Војводину" и СДА Санџака по два, док ће једног посланика имати и Коалиција Албанаца Долине.
На разговор код председника требало би да иду премијерка Ана Брнабић уз још неколико функционера СНС, али и представници коалиционих партнера - СДПС, ПУПС, ПС, СНП...
Како је рекао председник СПС Ивица Дачић, још нема информацију када је ред на разговор за коалицију СПС-ЈС, а на консултације ће ићи он и први човек ЈС Драган Марковић Палма.
Председник Двери Бошко Обрадовић је истакао да позив за консултације још није стигао и да "није сигуран да разговори треба да се воде пре формирања новог сазива Народне скупштине".
- Кад год да стигне позив, изјаснићемо се о њему и обавестити јавност. Наша порука је увек иста - нема признавања лажне државе Косово, нема увођења санкција Русији, подршка Републици Српској и домаћој привреди и пољопривреди, а не страним фирмама. Свакако да ћемо увек инсистирати на подршци породици и на забрани геј параде, посебно ове године када Београд треба да буде осрамоћен као европска престоница хомосексуализма - рекао је Обрадовић.
Гонг Јанковићу или Стевановићу
Конститутивној седници новог сазива Скупштине Србије, требало би да председава Владета Јанковић са листе "Уједињени за победу Србије", као најстарији посланик са 82 године.
Њему ће у раду помагати најмлађи посланици са четири изборне листе које су добиле највећи број мандата. У овом случају напредњаци, "Уједињени", СПС-ЈС и НАДА. Ипак, ко ће бити привремени председник парламента до избора сталног још је под знаком питања, јер је Јанковић недавно одбио да председава првој седници Скупштине града Београда.
Иако је био најстарији одборник, дужност није преузео истакавши да је то "гест протеста у име свих оних који су му указали поверење".
По правилу, уколико Јанковић не прихвати да седне на место председавајућег, ту част имаће следећи најстарији посланик, а то је Верољуб Стевановић (76), из коалиције НАДА.
Првој седници у претходном сазиву председавала је Смиља Тишма (91) са изборне листе социјалиста. На конститутивној седници, осим што се верификују мандати посланика, бирају се председник Скупштине, заменик и генерални секретар.
Председник Нове демократске странке Србије Милош Јовановић истакао је очекивања да ће Скупштина бити конституисана до краја јула и каже да није било разговора његове коалиције НАДА о евентуалној сарадњи са опозиционим странкама у новом сазиву парламента.
Представници "Уједињени за победу Србије" и "Морамо" ће се изјаснити о консултацијама када добију позиве. Кандидат за председника испред тима "Морамо" Биљана Стојковић раније је говорила да она не би разговарала са Вучићем, а Александар Јовановић Ђута да би то учинио само уз директан пренос.
Према законској процедури, 15. јула истиче рок да Републичка изборна комисија свим посланицима додели уверења о мандатима. Последњи датум за одржавање конститутивне седнице је 4. август. Од дана првог окупљања посланика и конституисања новог сазива тече рок од 90 дана за формирање Владе.