У Великој Плани незадовољни сарадњом са "Вернер вебер пор" који сакупља и одвози смеће
Од 4.000 канти поделили само 600!
У Великој Плани озбиљно размишљају да раскину уговор о скупљању и изношењу смећа који имају са Вернер Вебер ПОР-ом. Услугама нишке компаније подједнако су незадовољни општина и грађани.
Дугују менице на 3.000.000 евра!
По речима Ненада Перића, од низа проблема које је ПОР направио, највећи је тај што компанија није доставила никакве гаранције да ће извршити уговорена улагања.
- Приликом потписивања уговора, 25.маја 2011. били су дужни да доставе гаранцију банке да ће извршити улагања у року од 12 месеци од дана потписивања уговора у износу од 940.000 евра. Такође су били дужни да за улагања до краја важења уговора у износу од преко 3.000.000 евра као гаранцију доставе три бланко соло менице са меничним овлашћењима општини. Ништа од тога нису доставили.
- ПОР овде ради пет година и свих тих пет година не испуњава своје уговорне обавезе. Као да уговор не постоји. Очигледно, претходна општинска власт им је омогућила да се тако бахато понашају, али дара је превршила меру и постоје само два решења: или ће у најкраћем року испунити своје обавезе или ћемо раскинути уговор – каже Душан Марић, помоћник председника општине.
Скоро да не постоји члан уговора који је 2011. потписан између општине Велика Плана и ПОР-а, а који та компанија није прекршила.
По уговору, ПОР је био дужан да домаћинствима у Великој Плани подели 4.000 посуда за одлагање смећа запремине 120 литара. У допису општини од 30. новембра прошле године компанија признаје да их је поделила само 600, што је једва 15 одсто.
- Јесмо поделили мање посуда за смеће зато што смо се определили да поставимо више контејнера. Не могу и посуде за смеће и контејнери. Општина треба да се одлучи шта јој више одговара. А имали смо и много случајева да су домаћинства одбила да узму наше посуде – став је „ПОР-а“ који је на последњем састанку са руководством општине изнео њен директор Ненад Антић.
Председник Скупштине општине Ненад Перић одговара да то није тачно.
- Из овог што је Антић изјавио произилази да су они поставили више контејнера него што је требало, па да зато нису поделили тих 3.400 канти. То је покушај манипулације, јер по уговору ПОР је био у обавези да постави 1.200 контејнера, а поставио их 1.180. Значи, нема никаквог „вишка“ контејнера, као евентуалне компензације за неподељене канте - каже Перић.
Грађани тврде да су им контејнери превише далеко од куће.
- У мојој Видовданској улици ни једно домаћинство није добило посуду за смеће. Мени је најближи контејнер удаљен 500 метара. Ко је луд да кесе са смећем носи толико далеко? А притом ми се испостављају исти рачуни као и онима што имају контејнер пред кућом – каже професор из Старог Села Славољуб Стојадиновић.
Извршавање обавеза, или раскид уговора
На састанку са руководством општине, директор ПОР-а је предложио формирање радне групе која би радила на решавању проблема.
- Да ли би тако нешто смео да предложи да је у питању Линц, Грац или неки други град у ЕУ? Нисмо на пијаци, па да се ценкамо. Постоји уговор. Они само треба да се изјасне који је то најкраћи рок у којем ће они испунити уговорне обавезе. И то је највише месец-два дана. С обзиром да се пет година понашају безобразно, ако не испуне једну обавезу, треба раскинути уговор и тужити их суду за накнаду штете – каже Марић.
Неиспуњавањем уговорних обавеза Вернер Вебер ПОР-а према општини и грађанима Велике Плане бавила се и Државна ревизорска институција, која је такође утврдила да нишка компанија не испуњава већину уговорених обавеза.
ПОР није извршио улагање према усвојеном динамичком плану, чиме је прекршен члан 1. уговора, контатовали су ревизори. А само за првих 12 месеци требало је да уложи 940.000 евра. Такође, нису доставили План одношења отпада, пише у ревизорском извештају.
Компанија не врши селекцију отпада и није поставила посебне посуде за пластику, стакло, метал и хартије, што представља кршење члана 4. уговора. Уговором је предвиђено да ПОР општини уплаћује пет одсто од прихода остварених прерадом и продајом отпада, али до сада није уплаћен ни један динар. Уговором је предвиђено да ПОР у Великој Плани изгради трансферну станицу на којој би се вршила селекција секундарних сировина из отпада, али ни то није учињено, утврдили су ревизори.
Нишка компанија је по уговору била у обавези да на име закупа земљишта за 2015. годину општини уплати 84.000 динара, али ни то није учинила.
- Брука. Кад човек прочита извештај Ревизорске комисије само од себе му се намеће питање да ли ПОР испуњава иједну уговорну обавезу? А у питању је уговор који је, по мом дубоком убеђењу, сачињен тако да одговара ПОР-у, а на штету грађана. Али они нису спремни да испоштују чак ни такав угововор – истиче Марић.
Он додаје да је скандалозно то што је општина годинама толерисала самовољу друге стране.
- Власнике и руководиоце ПОР-а разумем. Њима је важан само профит. Суштинско питање је ко им је дозволио да се годинама понашају као да су на Дивљем западу и згрћу паре. По различитим рачуницама, неизвршавањем уговорних обавеза, ПОР је општину и грађане оштетио за огромна средства. Е сад кад је дошло време да се рачуни ипак плате, тешко се одрећи пара које су већ убележене као сигурица и то објаснити газдама у Аустрији – каже Марић.
РУДАН НАОШТРЕНА КАО НИКАД ДОСАД: "Хрватски народ је једноставно смеће"!
Однос општине и ПОР-а оптерећују и тужбе које нишка компанија подноси против грађана који одбијају да плаћају рачуне, уз образложење да не користе услуге одношења смећа. Трошкови судских спорова и ангажовања извршитеља често су много већи од износа дуга због којег је тужба поднесена.
На састанку са руководством општине, директор ПОР-а је изјавио да су сва утужења основана.
- Па где завршава њихово смеће? Ти људи смеће носе у контејнере, које ми празнимо. Само желимо да наплатимо своју услугу.
Помоћник председника општине каже да је то само делимично тачно, односно да има грађана који неће да користе услуге ПОР-а и плаћају одношење смећа, али да је кривица опет код нишке компаније.
- ПОР има обавезу да одвози смеће, а грађани обавезу да то плаћају. По уговору, требало је да домаћинства до шест чланова добију једну, а она са више чланова две пластичне посуде од по 120 литара. Где год није дао посуду, ПОР је практично прекршио и једнострано раскинуо уговор. Тамо где је дао посуду и редовно одвози смеће ПОР има пуно право да и преко суда наплати своју услугу – тврди Марић.
Он сматра да неодговорно понашање компаније из Ниша даје разлог и изговор грађанима да не плаћају смеће, да га бацају у контејнере, спаљују га и бацају по врзинама покрај саобраћајница и Мораве. Последица су стотине мањих дивљих депонија и катастрофално стање екологије на подручју општине.
ПОЖАРЕВЉАНИ СЕ ЗГРОЗИЛИ ЗБОГ ПРИЗОРА: Жена усред града ВРШИЛА НУЖДУ у КАНТИ ЗА СМЕЋЕ! (ФОТО)
- Идеја је била да се уступањем послова скупљања и одношења смећа, смањи гомилање отпада, ницање мини депонија и загађивање земљишта. А стање није боље него што је било пре пет година – истиче помоћник председника општине.