U Velikoj Plani nezadovoljni saradnjom sa "Verner veber por" koji sakuplja i odvozi smeće
Od 4.000 kanti podelili samo 600!
U Velikoj Plani ozbiljno razmišljaju da raskinu ugovor o skupljanju i iznošenju smeća koji imaju sa Verner Veber POR-om. Uslugama niške kompanije podjednako su nezadovoljni opština i građani.
Duguju menice na 3.000.000 evra!
Po rečima Nenada Perića, od niza problema koje je POR napravio, najveći je taj što kompanija nije dostavila nikakve garancije da će izvršiti ugovorena ulaganja.
- Prilikom potpisivanja ugovora, 25.maja 2011. bili su dužni da dostave garanciju banke da će izvršiti ulaganja u roku od 12 meseci od dana potpisivanja ugovora u iznosu od 940.000 evra. Takođe su bili dužni da za ulaganja do kraja važenja ugovora u iznosu od preko 3.000.000 evra kao garanciju dostave tri blanko solo menice sa meničnim ovlašćenjima opštini. Ništa od toga nisu dostavili.
- POR ovde radi pet godina i svih tih pet godina ne ispunjava svoje ugovorne obaveze. Kao da ugovor ne postoji. Očigledno, prethodna opštinska vlast im je omogućila da se tako bahato ponašaju, ali dara je prevršila meru i postoje samo dva rešenja: ili će u najkraćem roku ispuniti svoje obaveze ili ćemo raskinuti ugovor – kaže Dušan Marić, pomoćnik predsednika opštine.
Skoro da ne postoji član ugovora koji je 2011. potpisan između opštine Velika Plana i POR-a, a koji ta kompanija nije prekršila.
Po ugovoru, POR je bio dužan da domaćinstvima u Velikoj Plani podeli 4.000 posuda za odlaganje smeća zapremine 120 litara. U dopisu opštini od 30. novembra prošle godine kompanija priznaje da ih je podelila samo 600, što je jedva 15 odsto.
- Jesmo podelili manje posuda za smeće zato što smo se opredelili da postavimo više kontejnera. Ne mogu i posude za smeće i kontejneri. Opština treba da se odluči šta joj više odgovara. A imali smo i mnogo slučajeva da su domaćinstva odbila da uzmu naše posude – stav je „POR-a“ koji je na poslednjem sastanku sa rukovodstvom opštine izneo njen direktor Nenad Antić.
Predsednik Skupštine opštine Nenad Perić odgovara da to nije tačno.
- Iz ovog što je Antić izjavio proizilazi da su oni postavili više kontejnera nego što je trebalo, pa da zato nisu podelili tih 3.400 kanti. To je pokušaj manipulacije, jer po ugovoru POR je bio u obavezi da postavi 1.200 kontejnera, a postavio ih 1.180. Znači, nema nikakvog „viška“ kontejnera, kao eventualne kompenzacije za nepodeljene kante - kaže Perić.
Građani tvrde da su im kontejneri previše daleko od kuće.
- U mojoj Vidovdanskoj ulici ni jedno domaćinstvo nije dobilo posudu za smeće. Meni je najbliži kontejner udaljen 500 metara. Ko je lud da kese sa smećem nosi toliko daleko? A pritom mi se ispostavljaju isti računi kao i onima što imaju kontejner pred kućom – kaže profesor iz Starog Sela Slavoljub Stojadinović.
Izvršavanje obaveza, ili raskid ugovora
Na sastanku sa rukovodstvom opštine, direktor POR-a je predložio formiranje radne grupe koja bi radila na rešavanju problema.
- Da li bi tako nešto smeo da predloži da je u pitanju Linc, Grac ili neki drugi grad u EU? Nismo na pijaci, pa da se cenkamo. Postoji ugovor. Oni samo treba da se izjasne koji je to najkraći rok u kojem će oni ispuniti ugovorne obaveze. I to je najviše mesec-dva dana. S obzirom da se pet godina ponašaju bezobrazno, ako ne ispune jednu obavezu, treba raskinuti ugovor i tužiti ih sudu za naknadu štete – kaže Marić.
Neispunjavanjem ugovornih obaveza Verner Veber POR-a prema opštini i građanima Velike Plane bavila se i Državna revizorska institucija, koja je takođe utvrdila da niška kompanija ne ispunjava većinu ugovorenih obaveza.
POR nije izvršio ulaganje prema usvojenom dinamičkom planu, čime je prekršen član 1. ugovora, kontatovali su revizori. A samo za prvih 12 meseci trebalo je da uloži 940.000 evra. Takođe, nisu dostavili Plan odnošenja otpada, piše u revizorskom izveštaju.
Kompanija ne vrši selekciju otpada i nije postavila posebne posude za plastiku, staklo, metal i hartije, što predstavlja kršenje člana 4. ugovora. Ugovorom je predviđeno da POR opštini uplaćuje pet odsto od prihoda ostvarenih preradom i prodajom otpada, ali do sada nije uplaćen ni jedan dinar. Ugovorom je predviđeno da POR u Velikoj Plani izgradi transfernu stanicu na kojoj bi se vršila selekcija sekundarnih sirovina iz otpada, ali ni to nije učinjeno, utvrdili su revizori.
Niška kompanija je po ugovoru bila u obavezi da na ime zakupa zemljišta za 2015. godinu opštini uplati 84.000 dinara, ali ni to nije učinila.
- Bruka. Kad čovek pročita izveštaj Revizorske komisije samo od sebe mu se nameće pitanje da li POR ispunjava ijednu ugovornu obavezu? A u pitanju je ugovor koji je, po mom dubokom ubeđenju, sačinjen tako da odgovara POR-u, a na štetu građana. Ali oni nisu spremni da ispoštuju čak ni takav ugovovor – ističe Marić.
On dodaje da je skandalozno to što je opština godinama tolerisala samovolju druge strane.
- Vlasnike i rukovodioce POR-a razumem. Njima je važan samo profit. Suštinsko pitanje je ko im je dozvolio da se godinama ponašaju kao da su na Divljem zapadu i zgrću pare. Po različitim računicama, neizvršavanjem ugovornih obaveza, POR je opštinu i građane oštetio za ogromna sredstva. E sad kad je došlo vreme da se računi ipak plate, teško se odreći para koje su već ubeležene kao sigurica i to objasniti gazdama u Austriji – kaže Marić.
RUDAN NAOŠTRENA KAO NIKAD DOSAD: "Hrvatski narod je jednostavno smeće"!
Odnos opštine i POR-a opterećuju i tužbe koje niška kompanija podnosi protiv građana koji odbijaju da plaćaju račune, uz obrazloženje da ne koriste usluge odnošenja smeća. Troškovi sudskih sporova i angažovanja izvršitelja često su mnogo veći od iznosa duga zbog kojeg je tužba podnesena.
Na sastanku sa rukovodstvom opštine, direktor POR-a je izjavio da su sva utuženja osnovana.
- Pa gde završava njihovo smeće? Ti ljudi smeće nose u kontejnere, koje mi praznimo. Samo želimo da naplatimo svoju uslugu.
Pomoćnik predsednika opštine kaže da je to samo delimično tačno, odnosno da ima građana koji neće da koriste usluge POR-a i plaćaju odnošenje smeća, ali da je krivica opet kod niške kompanije.
- POR ima obavezu da odvozi smeće, a građani obavezu da to plaćaju. Po ugovoru, trebalo je da domaćinstva do šest članova dobiju jednu, a ona sa više članova dve plastične posude od po 120 litara. Gde god nije dao posudu, POR je praktično prekršio i jednostrano raskinuo ugovor. Tamo gde je dao posudu i redovno odvozi smeće POR ima puno pravo da i preko suda naplati svoju uslugu – tvrdi Marić.
On smatra da neodgovorno ponašanje kompanije iz Niša daje razlog i izgovor građanima da ne plaćaju smeće, da ga bacaju u kontejnere, spaljuju ga i bacaju po vrzinama pokraj saobraćajnica i Morave. Posledica su stotine manjih divljih deponija i katastrofalno stanje ekologije na području opštine.
POŽAREVLJANI SE ZGROZILI ZBOG PRIZORA: Žena usred grada VRŠILA NUŽDU u KANTI ZA SMEĆE! (FOTO)
- Ideja je bila da se ustupanjem poslova skupljanja i odnošenja smeća, smanji gomilanje otpada, nicanje mini deponija i zagađivanje zemljišta. A stanje nije bolje nego što je bilo pre pet godina – ističe pomoćnik predsednika opštine.