УБИ НАС ЈЕДНА РЕЧ: Како је Изетбеговић послао поруку да БиХ треба да призна Косово
Изетбеговић је и раније навијао за то да БиХ призна независност Косова, а у Београду је одмах најављена седница Савета за националну безбедност
Само месец дана пред посету трочланог Председништва БиХ Београду, једна реч изазивала је хаос са обе стране Дрине. Да се овако нешто десило пре 25 година, бар чета добровољаца била би спремна за фронт.
Ко год је прочитао прву Танјугову верзију дела изјаве Бакира Изетбеговића у којој он, како је наведено, без задршке, кратким и јасним „да” одговара на конкретно питање „хоће ли БиХ у једном тренутку признати Републику Косово”, могао је да помисли само две ствари. Прво, или да сам Изетбеговић, иначе члан трочланог Председништва БиХ, не познаје како функционишу органи БиХ, или друго, да се Милорад Додик преко ноћи одрекао српства и Србије и из неког разлога дао пристанак да БиХ призна самопроглашену косовску независност.
Прочитајте и:
И једна и друга варијанта, међутим, спадају у домен научне фантастике. Сам Изетбеговић добро зна, а то је споменуо и у интервјуу, да би такву одлуку у БиХ морали да подрже и представници Срба из РС, што се граничи с немогућим.
Као најлогичнија се, дакле, испоставила најбаналнија варијанта – новинарске грешке. Новинар Танјуга који је радио транскрипт аудио-снимка није добро чуо шта је речено па је Изетбеговићев одговор на горе наведено питање, уместо „надам се да да”, гласио само кратко – „да”.
И ето проблема. Реаговали су сви и не сачекавши да Танјуг сам призна грешку, на коју му је указао Изетбеговићев саветник, и одмах потом објави исправку, видео-снимак интервјуа, ширу верзију приче…
Грудва је бачена низ падину и закотрљала се, гарнирана другим изјавама узетим из Изетбеговићевог интервјуа, попут оне да ће, у случају да Република Српска прогласи независност „ако произведу друго полувреме, мислим да ће га изгубити – надам се политички, а не војно”.
Упркос томе што је свима познато како БиХ (не) функционише, те да је Изетбеговић и раније, можда не толико отворено али сасвим сигурно навијао за то да БиХ призна независност Косова, у Београду је одмах најављена седница Савета за националну безбедност, Додик је из Бањалуке поручио да је Изетбеговић „српски непријатељ број један”, а таблоиди су искористили шансу да на прву страну ставе наслове попут „Бакир би опет да коље” или „Бакир забио Србима нож у срце”. Да је тако нешто објављено пре 25 година, истог дана би се бар чета нових добровољаца јавила за одлазак на фронт.
Чак су поједини аналитичари блиски владајућој странци оценили да, према њиховом мишљењу, нема преке потребе за хитним сазивањем Савета за националну безбедност.
Да читава ствар буде још апсурднија, само два дана после спорног интервјуа стигла је потврда да ће чланови тројног Председништва БиХ 6. и 7. децембра доћи у званичну посету Београду.
Дакле, месец дана пред посету, једна реч изазивала је хаос са обе стране Дрине – Сарајево говори о намерно пласираним лажима и извлачењу изјава из контекста, док из Београд узвраћају да је реч о, како каже председник Александар Вучић, врло комплексној Изетбеговићевој изјави с далекосежним политичким и правним последицама.
Директорка Танјуга Бранка Ђукић не мисли да је све изазвала „једна реч”, оцењујући да је заправо битна „политичка порука” коју Изетбеговић шаље изјавом да је, што се њега тиче, БиХ одавно требало да призна независност Косова.
На питање како је дошло до грешке, она одговара: „Лако, као што се то дешава у новинарству.” Проблем је настао због тога што текст није пренет с другог портала, већ је куцан на основу аудио-снимка, при чијем преслушавању „колега није добро чуо” шта је речено.
Опширније читајте у штампаном издању Експреса, који је на киосцима сваког петка