Укључена шира јавност: Данас почиње унутрашњи дијалог о Косову и Метохији
Циљ је да се види како који сегменти друштва гледају на решење проблема јужне српске покрајине
Члан Радне групе за пружање подршке унутрашњем дијалогу о Косову и Метохији Вељко Одаловић каже да ће тај дијалог, који почиње данас, трајати неколико наредних месеци и наглашава да ово није први дијалог који се води о КиМ, али да је први транспарентан у који је укључена шира јавност.
ИНТЕРВЈУ СА АЛЕКСАНДРОМ ВУЧИЋЕМ: Данас је дуг који је оставила прошла градска власт ПРЕПОЛОВЉЕН
СТРУЧЊАЦИ УВЕРЕНИ У НАДМОЋ СНС: Вучић на општим изборима може освојити 55 одсто гласова!
Циљ је, појашњава, да се види како који сегменти друштва гледају на решење проблема јужне српске покрајине.
Данас дијалог отвара округлим столом на коме ће учествовати 40 професора правних факултета, а одаловић додаје да је неопходно да се чује мишљење САНУ, верских заједница - не само Српске православне цркве, већ и других, института...
Он је подсетио да је последњих седамдесетак година било више дијалога о КиМ, али да су вођени у оквиру политичких структура и да није било укључивања шире јавности.
- Један од првих дијалога је био 1945. година када је формирна Аутономна област Косово и Метохија, затим 1963. године постојао одређени дијалог када смо имали уставне промене па смо дошли до Аутономне покрајине Косово и Метохија. Имали смо 1974. године још једна дијалог који нас је скупо коштао када смо добили Аутономна покрајина Косово, када је Метохија избрисана - подсетио је Одаловић.
ВЕСТ КОЈА ЋЕ ВАМ УЛЕПШАТИ ДАН: У Призрену се после 18 година отворила установа ВЕОМА ВАЖНА ЗА СРБЕ!
Он је указао на још један дијалог који је вођен 1990. године када је држава покушала да врати све те оквире, али да нигде није било укључивања шире јавности.
Упитан да ли ће политичке странке бити позване и укључене у дијалог он је рекао "да би било мудро да све политичке странке организују округле столове саме".
- Хајде да видимо прво њих нека они сами добро процене. Мислим да не може да се гради никаква политика на негирању, на негацији. Имамо политичке странке које једноставно воде унутрашњи дијалог годинама на негирању онога што се ради - рекао је он.
Још наглашава да је одговоран приступ уколико имате свој став, који може да буде супротан ономе за шта се залаже друга политичка опција.
Појединим опозиционим странкама, попут Двери и ДСС-а, које кажу да је дијалог фарса и да у nnjjemu неће учествавати одговара да је то неодговоран приступ.
- Није одговорно због тренутка, због Србије, због будућности. Ако смо присутни на јавној сцени имамо и одговорност. Немамо право да нешто критикујемо и не нудимо решерња - закључио је он.