УСКОРО ПОЧИЊЕ ПОПИС СТАНОВНИШТВА: Први пут и једно тајно питање намењено само МУШКАРЦИМА?!
Грађане Србије од 1. до 31. октобра очекује попис становништва који је последњи пут спроведен пре 11 година!
Према закону сви грађани су обавезни да учествују у попису становништва, домаћинстава и станова. На овогодишњем попису новост је између осталог и то што мушкарци сада могу тајно да пријаве сву ванбрачну децу!?
Први пут меду питањима јесте и једно намењено само мушкарцима: Колико имате биолошке деце?
МИНИСТАР ОБЈАВИО СЈАЈНЕ ВЕСТИ: Србија има најнижи јавни дуг у региону!
"ИМАМО СТАБИЛНЕ И СНАЖНЕ ФИНАНСИЈЕ" Вучић о критичном периоду који је пред нама: Имамо добре шансе да преживимо
ВЕЋ СЛЕДЕЋЕГ МЕСЕЦА СПРЕМИТЕ ВИШЕ ПАРА! Камате веће него икад - огласили се стручњаци: Шта нас чека до краја године?
Имате ли кухињу?
Помоћница директора Републичког завода за статистику Снежана Лакчевић каже да је за теренски посао спремно 20.000 људи од чега ће само пописивача бити 15.000. Ове године користиће се електронски упитници који су већ унети у сваки лаптоп и пописивачи ће их носити са собом током рада на терену.
- Први прелиминарни подаци пописа биће објављени 30. новембра, месец дана после пописа, а са објављивањем коначних резултата кренућемо од априла следеће године, што је шест месеци брже него 2011. године. Обрада свих података трајаће све до јуна 2024. године - рекла је Лакчевићева.
Грађанима ће укупно бити постављено 69 питања, која су стандардна и усклађена са међународним препорукама, на које одговоре прикупљају и државе чланице УН и ЕУ, а разговор ће трајати око пола сата.
- То су питања која се односе на старост, пол, место рођења, миграције, држављанство, брачни статус, образовање, економску активност, запосленост, занимање... То су све најједноставнија могућа питања како бисмо добили статистичку слику популације. Прикупљамо и адресу становања, број чланова у домаћинству, а када је реч о становима, питања су везана за површину стана, да ли има кухињу, број соба... - објашњава Лакчевићева.
Питања на која не морате да одговорите
Грађани су дужни да дају одговоре на сва питања из упитника изузев на три.
Прва два се односе на националну припадност и вероисповест. Треће питање на које не мора да се одговори гласи да ли лице "има проблема у свакодневном функционисању због лошијег вида, слуха, хода, памћења". Одговор на та три питања може да гласи: "Не желим да се изјасним".
Кад је реч о националности свако може да се изјасни како хоће, а пописивач неће смети да то коментарише.
На питање да ли неко може да одбије да учествује у попису, Лакчевићева каже да су грађани у складу са законом дужни да учествују у попису и да дају тачне одговоре, а да у складу са Уставом и законом на питања националне припадности и вероисповести могу да кажу да не желе да се изјасне и такав одговор ће пописивач унети у образац.
Према њеним речима, за оне који одбијају да учествују у попису предвиђене су и казне.
- Уколико неко не жели да учествује у попису, покреће се процедура за покретање прекршајног поступка. Новчаном казном од 20.000 до 50.000 динара казниће се појединац који одбије да одговори на питања у пописним обрасцима или ако да нетачне и непотпуне одговоре - истакла је Лакчевићева.
Било и Лилипутанаца
Додаје да је попис становништва важан да бисмо добили објективну слику нашег становништва, да видимо колико нас је, шта се променило у образовном профилу, да ли имамо више миграната, унутрашњих, као и одлазака у иностранство, шта се десило са структуром породице, бројем деце, од којих су нам материјала зграде, шта користимо као енергенте за грејање...
Последњи попис био је 2011. године, а када је реч о питању о националности, од 7.186.862 становника Србије, тада се око 5.000 грађана изјаснило као Ескими, Индијанци, навијачи Црвене звезде, космополите, Марсовци, Лилипутанци...
- Та прича привлачи пажњу јер је интересантна, али је та бројка била занемарљива и на нивоу је статистичке грешке - закључује Лакчевић.