ВУЧИЋ НАКОН САСТАНКА СА ЛАЈЧАКОМ: Србија ће се фокусирати на своје жеље, а не жеље Албанаца - све договорено у Бриселу МОРА да се испуни
Председник Србије Александар Вучић састао се данас са специјалним представником Европске уније за дијалог Београда и Приштине и друга регионална питања Западног Балкана, Мирославом Лајчаком.
Уочи посете, Лајчак је поручио да у Београд не долази са "ултиматумом", да у Србији не би требало да страхују због обновљене сарадње ЕУ и САД на решавању косовског питања и да је убеђен да постоји простор у коме би Београд и Приштина могли да се договоре о међусобним односима.
Лајчак је нагласио и да би током посете Приштини и Београду желео да чује одговор на питање када ће бити настављен дијалог у Бриселу.
Одговори на питања медија
О признању независности Косова
- Не могу да се насмејем јер је исувише озбиљна тема. Ако неко мисли да може узети чекић и ударити Србију у главу, па рећи да морамо признати независност Косова, грдно се варате. Албанци неће да направе ниједан компромис, а Срби "морају" - то се НЕЋЕ догодити и дадао да ће за Србију УВЕК Косово бити Србија и да неће настати нова држава. Нити дирамо руководство нити било чију политку, само желимо да људи могу слободно да се крећу, да живимо мирно једни поред других - додао је Вучић на питање новинара.
Вучић је нагласио да Лајчак уместо називања дијалога између "Косова" и "Србије" би требало да употребљава термин дијалог "Београда" и "Приштине", али је нагласио да је то вероватно била ненамерна грешка.
На питање новинарке да ли ће дијалог моћи да буде постигнут без признања, Лајчак је одговорио:
- Прво што сам рекао и данас је да ЕУ очекује да обе стране имплементирају све што је договорено, а иначе је пракса да се након тога усклађују са унутрашњом легислативом.
О ЕУ и односу са косовским питањем
- Мислим да када разговарате и представљате неке народе, не можете стално да постављате нове границе. Ако мсилите да је компромисно решење признање Косова, објасните ми шта је ту компромис. Ја онда не видим жељу за компромисом, ако постоји овакво размишљање. Нескривено говорим из простог разлога и даље ЕУ говори о нормализацији односа, међутим као што видимо, под Приштинским притиском САД помиње међусобно признање, и као да ми не постојимо као држава, па нас нико не пита - подвукао је Вучић.
Како је рекао председник, Србија је све своје обавезе испунила.
- Много нам је лепше када разговарамо са инвеститорима, да ли је Србија прва или дуга по стопи раста у Европи, много су нам лепше теме од дијалога и неупоредиво лакше. Када имамо дијалог и напредијемо у дијалогу знамо да ћемо моћи да брже оставрујемо резултате и брже напредујемо - рекао је Вучић.
Обраћање Мирослава Лајчака
- Дијалог је кључан са обе стране како би се функционисало и како бисмо дошли до даљег напретка.
Државе чланице ЕУ очекују да се дијалог настави конструктивно и у доброј вери. Немамо интерес да се одржи статус "КВО", додао је Лајчак.
- Ми имамо добре односе и блиску сарадњу са САД, планирао сам са Метју Палмером да дођем, али се са њиме константно чујем и главне су нам теме Западни Балкан управо - рекао је Мирослав Лајчак и похвалио труд председника Вучића и његову спремност да у сваком тренутку дође у Брисел
Завршен састанак Лајчака и Вучића, обраћање председника
- Имали смо добар и садржајан разговор. Лајчак ме је упознао са најважнијим садржајем из његових планова и разговора, рекао је Вучић на почетку обраћања.
Разјашњене су три тачке и донет је важан закључак:
1. Србија је посвећена дијалогу са Приштином и спремна је за наставак
2. Србија подржава активности и напоре Мирослава Лајчака да политком комптомиса дођемо до решења незадовољства са обе стране
3. Србија у доброј мери учествује у разговорима и преговорима и да се фокусира на своје жеље, а не само жеље Албанаца - Никоме све, а свакоме довољно
Закључак: Србија ће инсистирати на потпуном попису свих активности на Косову и Метохију, све договорено у Бриселу мора да се испуни.
Почео састанак председника Србије и специјалним представником ЕУ за дијалог
Важан разговор о дијалогу Београда и Приштине почео је, а састанак се одржава у згради Генералног секретаријата председника Србије на Андрићевом венцу, а након састанка планирано је обраћање медијима.
Главна тема састанка је наставак дијалога измеду Београда и Приштине.