Вучић и Радев у Димитровграду: За три године се много тога променило за Бугаре, али и Србе (ВИДЕО/ФОТО)
Сусрет двојице државника одржао се у Димитровграду надомак границе са Републиком Бугарском
Председник Србије Александар Вучић састао се данас са председником Бугарске Руменом Радевим у Димитровграду, који је поводом посете два председника украшен српским и бугарским заставама.
На улицама су и транспаренти добродошлице за два председника и то исписани на српском и бугарском језику.
ОНО КАД ВАС ВОЗИ ПРЕДСЕДНИК СРБИЈЕ: Снимак Вучића у аутомобилу одушевио све, а ево где се упутио (ВИДЕО)
ДОСТОЈАН: Снимак патријарха Порфирија одушевио Србију, понаша се као и сви остали грађани (ВИДЕО)
ПОСЛЕ ЧЕТИРИ МЕСЕЦА ЋУТАЊА ОГЛАСИО СЕ ДР КОН! Проговорио о вакцинама и жестоко одбрусио Бошку Обрадовићу (ФОТО)
Обилазак манастира Поганово
Двојица председника су са својим сарадницима мимо званичне агенде отишли у посету манастиру Поганово који административно припада нишкој епархији.
Манастир Поганово смештен је на левој обали реке Јерме у близини села Поганово. Представља непокретно културно добро као споменик културе од великог значаја. Манастир је подигнут крајем 14. века (1395. године), а живописан је богатим тематским програмом тек сто година касније, тачније 1499. године. Основао га је и подигао српски племић Константин Дејановић Драгаш, сестрић цара Душана, а посветио га је Св. Јовану Богослову.
Обилазак реконструисане Гимназије
Након церемоније откривања споменика Св. Ћирилу и Методију делегације Србије и Бугарске обишле су реконструисану зграду Гимназије Св. Кирило и Методије.
Ученици гимназије су за делегације двеју држава спремили позоришни скеч који су извели двојезично, на српском и бугарском језику. Гимназија је бугарског председника одликовала почасном лентом и захвалницом на донацији коју је ова школска установа добила од Бугарске.
Након обиласка гимназије, двојица председника одиграли су у школском дворишту партију шаха и тиме званично завршили посету Димитровграду.
Обраћање председника Вучића
Председник Србије је поздравио окупљене грађане и захвалио им се што су дошли у толиком броју да учествују у свечаном чину.
- Били смо овде пре три године, погледајте шта смо за те три године све урадили. Школа је сређена, око школе је све сређено, прошао је ауто-пут надомак школе, урађени су путеви, а направљен је и овај важан споменик. Спремили су ми леп говор о Ћирилу и Методију, али ово није час историје, већ садашњости и будућности. Важно је за нас да гледамо у будућност, да градимо будућност. Бугарски народ увек ће у Србији имати пријатеља, некога ко ће бити спреман да на братски начин разговара о проблемима, јер имамо исту веру, а имали смо и много проблема у прошлости да бисмо себи дозволили да имамо проблеме у будућности. Желимо да помогнемо и Димитровграду и Босилеграду, али и сваком другом крају у Србији, као и сва места где живе Бугари у Србији. Потрудићемо се да доведемо инвеститоре у ове крајеве, да нам свима буде боље - рекао је Вучић.
По питању школовања и уџебника, Вучић је нагласио да у школи у којој је осам разреда на бугарском и седам на српском - то лепо говори како под истим кровом могу да стоје српска и бугарска застава.
- Ми са тим немамо никакав проблем. Хоћемо да сви Бугари који живе у Србији имају право на свој језик, да воле своју земљу и народ. Са тим немамо проблем, јер је то оно што бисмо пожелели српском народу ван Србије. Хоћемо да сви Бугари који живе у нашој земљи имају право на свој језик и на уџбенике на матерњем језику, немамо никакав проблем са тим. Наставићемо да радимо на томе активно и томе ћемо бити посвећени у будућности, а посебно сам захвалан председнику Бугарске на његовој изузетној посвећености да побољша положај Бугара где год да живе - рекао је председник Србије.
Председик је најавио да је план да се прошири индустријска зона, како би се привукли инвеститори, шо би значило посао за људе у том крају, додајући да ће за то тражити и подршку бугарских пријатеља. Председник је казао да је за нас најважније да гледамо и видимо како и шта заједнички можемо да урадимо у будућности, додајући да ћемо то наставити да радимо. Захвалио је председнику Бугарске на посвећнеости у развијању пријатељства са Србијом.
- С наше стране Бугари који живе у Србији, Бугари који живе ма где у свету увек ће имати пријатеља, некога ко ће бити спреман да не само на пријатељски, већ братски начин разговара о свим проблемима. Имамо исту веру, имали смо много проблема у прошлости да би себи дозволили да имамо проблеме у будућности. Поносан сам што смо једну малу ствар коју смо започели, у смислу материјалне вредности, али велику у духовном мислу, успели да завршимо и показали како видимо будућност Србије и Бугарске, а она је свакако заједничка- поручио је Вучић.
Замолио је грађане Димитровграда да воде рачуна о комшијама, не гледајући на националност, да живе заједно и заједно развијају Србију, као и заједничке односе са Бугарском.
Обраћање председника Радева
Након церемоније откривања споменика Св. Ћирилу и Методију окупљенима се обратио председник Бугарске Румен Радев. Председник Бугарске Румен Радев изјавио је да је ово важан историјски догађај и симбол заједничке духовне и историјске блискости српског и бугарског народа, али и заједничке будућности.
- Присуствујемо данас важном историјском догађају, захваљујући заједничкој вољи и напору институција и грађана са обе стране границе. Пре три године сам заједно са председником Вучићем поставио камен темељац за споменик који ће бити симбол духовне блискости између Бугарске и Србије и два народа. Хвала Гимназији у Димитровграду на дивној идеји свима који су учествовали како би показали да наша два народа имају духовну блискост и заједничку историју, али и заједничку будућност. Радујем се што млади људи виде данас пример пријатељства и сарадње и што ће то носити са собом у будућности- нагласио је Радев.
Каже да тај споменик показује и да су два народа способна да се са поштовањем односе према разликама и да ресавају на разуман начин све што их је удаљавало.
- Ми смо блиски, не само географски већ и духовно, управо Ћирило и Методије показују ову блискост током векова пошто пишемо истом азбуком, са чим мало људи може да се похвали. Желим да захвалим свима који су допринели да се овај догађај данас одржи и да се обратим нашим сународницима и подсетима на речи Вучића када смо поставили камен темељац, а и ја то исто делим - будите слободни и поносни да се исказујете и чувате свој дух, корене, језик и идентитет , али не заборавите да сте лојални грађани државе у којој живите и поштујте законе државе у којој живите, јер је то начин да постигнетемо заједничку европску будућност - поручио је Радев.
Додао је да тамо могу и другим државама у региону да покажу како се гради пријатељство и сарадња, и како се поштују историјски корени. Он је казао да жели уочи празника Ћирила и Методија, 24. маја, који је у Бугарској највећи духовни празник и слави се од 1851. године, да честита свима тај празник и у Србији, с обзиром на то да га и Србија званично обележава од 2019. године, због чега је пресрећан.
- Овај празник треба да настави да нас повезује још ближе и нека буде залог за наше пријатељство и сарадњу. Желим вам здравље, много успеха и да будемо поносни на нашу прошлост и да сигурно гледамо у нашу будућност - рекао је за крај председник Бугарске Румен Радев.
Церемонија откривања споменика Св. Ћирилу и Методију
Испред гимназије Светог Кирила и Методија у Димитровграду уприличена је церемонија откривања споменика Св. Ћирилу и Методију.
Свечаности присуствују делегације обе државе, као и председници држава. Камен темељац за овај споменик пре три године поставили су управо председник Србије Александар Вучић и председник Бугарске Румен Радев.
Уз интонирање химни Србије и Бугарске, које су извели припадници Гарде Војске Србије, споменик је откривен у присуству грађана Димитровграда. Камен темељац за споменик Вучић и Радев поставили су 22. јуна 2018. године.
Иначе, у свим словенским земљама, осим Пољске и Словеније, 24. маја, прославља се Дан Ћирила и Методија, односно Дан словенске књижевности и културе. У Србији је тај дан проглашен националним празником 2019. године, а у Бугарској је од 1957. године службени празник.
Дан словенске књижевности и културе традиционално се прославља 24. маја као сећање на дан када су 863. године, после свечаности у част обнове Цариграда, светитељи Ћирило и Методије кренули на мисионарски пут међу Словене у Моравску.
Ћирило и Методије, грчка браћа из Солуна, ширили су писменост и хришћанство међу неписменим Словенима у Великоморавској кнежевини и Панонији. Помагали су културни напредак Словена због чега су остали упамћени као "словенски апостоли".
Направили су и прво писмо Словена - глагољицу. Након њихове смрти, њихови ученици су наставили њихов просветитељски рад. Православна црква свете Ћирила и Методија слави 24. маја.
Преводом литургијских и библијских књига, Ћирило и Методије су ударили темеље словенској писмености, а њихови ученици Климент и Наут су саставили писмо ћирилицу. У Русији, Украјини, Бугарској, Северној Македонији, Словачкој и Чешкој Дан светих Ћирила и Методија је културни Дан словенске писмености и културе. Код православних словенских народа тај дан обележава се 24. маја, а код Словака и Чеха 5. јула.
Питања новинара
Председник Србије Александар Вучић је на питање новинара из Бугарске о томе због чега се говори да су ови крајеви Србије најбеднији и самим тим припадници бугарске мањине живе лоше у овим крајевима рекао да то није истина и да се Србија труди да побољша услове живота свих грађана, а самим тим и припадницима бугарске националне мањине.
- Није ово најбеднији крај Србије, има и сиромашнијих од ових. И у самој Европи има сигурно једно три региона, као и једно три округа у Србији, да ја знам, који су сиромашнији од овог региона. Ми нисмо никада ништа лоше рекли за Бугарску и Бугаре, трудимо се да радимо што више и да побољшамо живот у овим крајевима, али нисмо ми направили беду и нису овде људи најсиромашнији, то није тачно. Никада не одговарамо на провокације типа да је Пирот уствари Бугарска, или Ниш, не, ми вас сматрамо за браћу - рекао је Вучић.
Председник Србије је говорећи о решавању проблема са бугарским презименима жена на ов и ев истакао да је тај проблем решен и да је сада све дозвољено и да је само потребно отићи и променити податке у матичној служби. Вучић је рекао да је Србија то питање решила још у децембру 2018. године.
- Да ли неко жели да мења имена улица бугарских хероја, нама не пада на памет, немамо ту врсту острашћености. Колико год се неко трудио, па и у Бугарској да направи неку врсту тензије, од нас ћете добити пријатељски одговор, јер сматрамо да сте братски народ. Од председника Србије ништа лоше нисте чули. Наставићемо да развијамо добре односе. Мали смо, али напредујемо брже од земаља ЕУ. Ове године ћемо имати највећи раст у односу на евроспке земље - рекао је Вучић.
Србија ће, истакао је, свакако улагати више новца и у овај крај, који ће имати много бржу пругу до средине 2024. године, до краја 2025/6 и брзу пругу до Београда.
- Добро би нам дошла бугарска помоћ, ако је буде, али смо на сваки начин спремни да помогнемо и Димитровграду и Босилеграду. Пустимо их да бирају своја имена. Ми са тим немамо проблем- рекао је председник.
Председник Бугарске Румен Радев изјавио је данас у Димитровграду током сусрета са председником Александром Вучићем да се осећа да је међу добрим домаћинима. Радев је на заједничкој конференцији за новинаре рекао да не зна по којим статистичким параметрима Србија одређује да је ово, како је рекао, најсиромашнији крај.
- Ово што видим је другачије и очекујем ускоро састанак економских стручњака из Бугарске са челницима Општине Димтировград да уговоре услове за будући развој и инестиције у овом региону - рекао је Радев.
Казао је да је у разговору са Вучићем, како је навео, инсистирао да бугарске инвестиције које ће доћи овде буде заштићене како би се дугорочно могло улагати. Биће, додао је, срећан ако Србија буде улагала више у развој овог региона, али да, како је казао, све што је чуо у Димтировграду, слуша и у свакој другој бугарској општини.
Председник Бугарске Румен Радев изјавио је данас да је Бугарска увек пружала помоћ Србији на њеном путу ка ЕУ, као и да подржава дијалог Београда и Приштине, као једини начин за решење проблема. Радев је навео и да је Бугарска признала Приштину и да та позиција не подлеже расправи.
- Али, ми ћемо настојати да у оквиру ЕУ подржавмо и стимулишемо дијалог и тражење мирног решења проблема - рекао је Радев у Димитровграду на питање новинара да ли Србија може да очекује од Бугарске веће разумевање по питању дијалога Београда и Приштине, с обзиром на то да је Бугарска признала тзв. Косово, као и приликом отварања нових поглавља у процесу придруживања ЕУ.
Обраћање председника Бугарске
Председник Бугарске Румен Радев обратио се јавности и посебну захвалност упутио председнику Србије Александру Вучићу на томе што већ година уназад одржава добросуседске односе са Бугарском и води рачуна да бугарска национална мањина има што бољи положај у Србији.
- Хвала што сте ме угостили у Србији, ми већ годинама сарађујемо са Србијом и председником Вучићем. Имамо веома добре суседске односе и заједно ћемо радити на побољшању нашег заједничког европског пута, то нам је заједнички циљ. Данас смо се окупили због веома важног догађаја, а то је откривање споменика за који смо председник Вучић и ја пре три године поставили камен темељац. То је веома важно, не само зато што показује нашу историјску блискост, већ и наше амбиције да имамо још дубље пријатељство. Робна размена је у порасту, јесте имала пад током прошле године, али и тај пад ће се санирати и кренуће напред све. Веома је важно што је Србија завршила ауто-пут до Бугарске, надамо се да ћемо и ми за годину дана, до две године завршити нашу деоницу пута - рекао је Радев и додао:
- Веома је важна комуникација са обе стране. Ми имамо сигурно 500.000 туриста из Србије годишње, то је веома велики број, а још је већи број оних који иду из Бугарске у Србију. Данашњи састанак је био важан и он је показао да политика усмерена ка националним мањинама није инцидентна, него је усмерена ка решавању проблема и бољим резултатима - рекао је бугарски председник.
Обраћање председника Србије
Након састанка са припадницима бугарске националне мањине председник Србије Александар Вучић обратио се јавности и истакао да је имао исцрпне, али веома успешне разговоре са бугарском делегацијом, као и са грађанима који живе у Димитровграду.
- Задовољан сам нашим билатералним односима. Размена мора да буде још већа. Односи Србије и Бугарске су заиста добри. Гајимо пријатељство према Бугарској и народу. Рекао сам и председнику Бугарске и свим Бугарима који су дошли на састанак, ми смо увек пријатељи, нема раздвајања међу нама, него само мостова пријатељства. Вољни смо да им помогнемо и пружимо све што је у нашој моћи. Договорили смо се да заједнички пронађемо инвеститоре. Увек могу да рачунају на пријатељски однос, ми не видимо никакве проблеме који би нас раздвајали. Припадници бугарске мањине у Србији треба да буду мост пријатељства. Бугарској желимо све најбоље, хвала им за подршку на европском путу на којем смо - рекао је Вучић.
Председник Србије се захвалио бугарском председнику Радеву на доласку и истакао да су српски и бугарски народ братски народи.
- Ми смо браћа и тако ће и остати. Хвала бугарском председнику што је дошао и хвала што нас подржава. Нема проблема између нас, ми смо братски народи и радићемо на томе и даље - рекао је председник Србије.
Председник је истакао да је са својим гостом данас разговарао, поред теме уџбеника на бугарском језику и историјских питања, пре свега о економији, о запошљавању и довођењу инвестиција у тај крај Србије.
- Рекао сма и Радеву и представницима бугарске мањине да увек могу да рачунају не само на пријатељски однос, већ и на потпуно раширене и отворене руке државе према њима, јер не видимо проблеме који би нас раздвајали. Највећи број захтева је о информисању на матерњем језику и изради нових уџбеника. Вољни смо да им, уз техничку помоћ Бугарске, то пружимо.После године короне, ствари иду на боље. Очекујемо да са 1,4 милијарди евра повећамо трговинску размену до 1,5 милијарди евра у наредном период - рекао је Вучић.
Вучић је указао на заједничкој конференцији за штампу да постоје многи заједнички пројекти, који су веома важни за даљи развој пријатељства и сарадње.
- Изградили смо ауто-пут до границе, а Бугарска гради према Софији брзу саобраћајницу, односно ауто-пут. Вршимо потпуну реконструкцију пруге, а почетком идуће године кренуће радови на деоници Ниш-Димитровград, у вредности од 270 милиона евра. Када будемо реконструисали ту пруги, а имамо договор са ЕУ о брзој прузи до Ниша, приближићемо додатно две земље, и наша два главна града. Важна инвестиција за Србију је и пројекат интерконектора, у вредности од 89 милиона евра, јер ће уз Балкански ток омогућити даљу диверзификацију енергетских извора. Такође, разговарали смо и о отварању нових малих граничних прелаза који би значили грађанима у пограничном појасу. Сагледаћемо једнократно радно време у периоду од 7 до 15 или 16 часова - објаснио је Вучић.
Сусрет са припадницима националне мањине
Председник Србије Александар Вучић и председник Бугарске Румен Радев састали су се са припадницима бугарске националне мањине и том приликом са њима разговарају о актуелним проблемима са којима се сусрећу.
Пленарни састанак
Председник Србије Александар Вучић састао се данас са председником Бугарске Руменом Радевим у Димитровграду, а након њиховог састанка почео је пленарни састанак делегација Републике Србије и Републике Бугарске.
Након овог следи састанак са припадницима бугарске националне мањине.
Почео састанак
У Спортско-туристичком центру у Димитровграду организован је састанак двојице председника који је почео у 10 часова.
Председник Србије Александар Вучић и председник Бугарске Румен Радев имаће састанак иза затворених врата, у четири ока.
Предвиђено је да састанак траје највише пола сата, а након тога двојица државника придружиће се пленарном састанку делегација Републике Србије и Републике Бугарске.
Радева и његову делегацију, председник Србије са делегацијом министара дочекао је испред Спортско - рекреативног центра "Цариброд".
Агенда посете
Председник Републике Србије Александар Вучић састаће се са председником Републике Бугарске Руменом Радевим у Димитровграду.
Програм радне посете:
- Спортско-туристички центар "Цариброд"
10.00 Тêте-à-тêте разговор председника Републике Србије Александра Вучића и председника Републике Бугарске Румена Радева
10.20 Пленарни састанак делегација Републике Србије и Републике Бугарске
11.00 Састанак са представницима бугарске националне мањине
12.00 Изјаве за медије председника Републике Србије Александра Вучића и председника Републике Бугарске Румена Радева
- Гимназија Св. Кирило и Методије
12.40 Церемонија откривања споменика Св. Ћирилу и Методију и обраћања председника Републике Србије Александра Вучића и председника Републике Бугарске Румена Радева
13.15 Обилазак реконструисане зграде Гимназије Св. Кирило и Методије
Дан Ћирила и Методија
Према попису из 2011. године, у Димитровграду и Босилеграду, Бугари чине већину становништва и то 71,82 одсто у Босилеграду и 53,5 одсто у Димитровграду.
Иначе, у свим словенским земљама, осим Пољске и Словеније, 24. маја, односно сутра, прославља се Дан Ћирила и Методија, односно Дан словенске књижевности и културе.
У Србији је тај дан проглашен националним празником 2019. године, а у Бугарској је од 1957. године службени празник.