ВУЧИЋ СЕ ОБРАТИО ГРАЂАНИМА ИЗ ЊУЈОРКА: Ово се до сада никада није десило у Уједињеним нацијама (ВИДЕО)
Председник Вучић се обратио из Њујорка.
Председник Србије Александар Вучић присуствује отварању генералне дебате 78. заседања Генералне скупштине УН.
ВУЧИЋ ИЗ СЕДИШТА УЈЕДИЊЕНИХ НАЦИЈА: Председник присуствује заседањима, очекују га бројни састанци (ФОТО)
"СРДАЧАН СУСРЕТ СА ШОЛЦОМ, ПОЗВАО САМ ГА ДА ПОСЕТИ СРБИЈУ" Вучић се састао са немачким канцеларом у Њујорку (ФОТО)
ВЕЛИКИ ДАН ЗА СРБИЈУ, ВУЧИЋ НА ЗАСЕДАЊУ ГЕНЕРАЛНЕ СКУПШТИНЕ УН: Присуствоваће бројни светски лидери, међу којима Зеленски и Бајден, познато шта ће бити КЉУЧНА ТЕМА
Обраћање Вучића
- Имали смо јуче и данас много састанака са готово свим европским лидерима који су овде присутни. Још нисам видео Ђорђу Мелони, а остале чини ми се да све јесам. Имаћемо ручак председника са Западног Балкана. Имао сам сусрет са Реџепом Тајипом Ердоганом и веома важан и садржајан састанак са predsednnikom Европског савета Шарлом Мишелом, са председником Кубе Мигуелом Диазом Канелом,. Очекујем изузетно важан разговор са кинеским потпредседником Хангом Женгом и имаћемо још много важних билатералних састанака - рекао је он.
Каже да ће разговарати и са Мирославом Лајчаком.
- И данас сте могли да видите и да осетите да постоје потпуно различита виђења света и чини ми се да јо по први пут бразилски председник добио већи аплауз од америчког што никада није био случај - рекао је Вучић.
Каже да се види промена расположења код дела афричких и азијских земаља.
Истиче да је политика Србије политика озбиљности и одговорности и да је то фер политика, одговарајући на питање о неувођењу санкција Русији.
- Прво ће да ми држе предавање овде за 7-8 минута, па ће и сви остали да ми држе придике. Саслушаћу их, па ћу да им кажем да Србију као председник водим ја и докле год је тако, водићемо такву политику. Знамо како смо ми пролазили са санкцијама. Што бисмо ми у таквим стварима учествовали? - питао је Вучић.
Он је указао на чињеницу да је Бајден на прво место ставио територијални интегритет, на друго суверенитет, а тек на треће људска права.
- Више пута се позивао на Повељу УН и на акте УН - рекао је Вучић.
Председник је подсетио на противправну агресију на СРЈ.
- И даље не признају Резолуцију 1244. Великима је све дозвољено, а ми који смо мали боље да на време схватимо колико смо мали. Ја то још нисам схватио, можда ме придикама убеде - казао је он.
Он се запитао како се не сетише територијалног интегритета пре 20 година.
Веома важан ће нам бити сутрашњи састанак са потпредседником Кине нарочито јер средином октобра идемо у Кину са највећом делегацијом досад, каже он.
Председник каже да Вјоса Османи не може да седне у седници и држи говор у УН.
- Али њој зову на пријеме све оне земље које су их признале - рекао је он.
Вучић је руске медије подсетио да Србија није увела санкције Русији и рекао да се нада да ће тако и остати.
Каже да се цела Србија и цела регион смеју онима који су рекли да има сат од 500.000 евра.
- Што више настављају укопавају се у све дубљу рупу - метафорично је казао Вучић.
Каже да ће јавни дуг остати испод 60 одсто БДП.
- Задуживаћемо се онолико колико нам иде раст, што значи да неће бити суштинског задуживања - рекао је он.
Председник је рекао да Србија подржава територијални интегритет земаља које су чланице УН.
- Сматрамо да је то принцип који ће увек бити поштован и код нас и у свету. Надамо се да ће наши пријатељи у кафкаско региону све урадити да дође до мира. Потребно је избећи рат - казао је Вучић.
Састанак са Ердоганом
Председник Србије састао се данас у Њујорку са турским председиком Реџепом Тајипом Ердоганом. Два председника састала су се на маргинама Генералне скупштине у УН.
Главне теме дебате у Уједињеним нацијама
Очекује се да ће међу главним темама бити климатске промене и рат у Украјини. Присутно је 145 светских лидера и представника држава, а на самом почетку говор ће први одржати генерални секретар Антонио Гутереш.
Претходно је Гутереш у седишту УН-а држао пријем за шефове делегација из целог света. Због почетка Генералне скупштине у Њујорку је приметан велики број припадника полиције, због боравка великог броја делегација из целог света.
На Генералној дебати обратиће се председници, премијери и монарси из 145 земаља. Уводни говор одржаће генерални секретар УН Антонио Гутереш. Дебату ће традиционално отворити бразилски председник Лула да Силва, а први пут ће амерички председник Џо Бајден бити једини представник од пет сталних чланица Савета безбедности УН са правом вета, који ће присуствовати састанку лично.
У Њујорк не долази кинески председник Си Ђинпинг, ни председник Русије Владимир Путин, француски председник Емануел Макрон, као ни Риши Сунак, који ће бити први британски премијер који после 10 година неће доћи на Генералну скупштину УН.